Kup a drž! Nebo už to vážně neplatí?

| Vladimír Hobza

Americké akcie za uplynulých deset let nevynesly prakticky nic. Mantra dlouhodobých investorů tím utrpěla hodně hluboké šrámy. Samozřejmě záleží na časovém horizontu onoho "drž". Někteří interpretují strategii "kup a drž" jako koupit a držet navždy (asi do vlastního pohřbu). Pro jiné znamená nakoupit a držet několik let.

Panika při obchodování - ilustrační foto

S příchodem high frequency tradingu s obchody v horizontu mikrosekund bude možná strategie "kup a drž" znamenat držení akcií po dobu několika dnů. Průměrná doba, kterou drží akcie podílové fondy, již klesla ze 6 let v roce 1950 na pouhé měsíce.

Rozvinuté obchodní technologie a nižší poplatky přispívají ke stále kratším časovým horizontům. Přesto zatím nedochází k žádnému výraznému překonávání výnosů trhu. Burton Malkiel a John Bogle zjistili, že 75 % profesionálních portfoliomanažerů dosahuje nižších výnosů než indexy a pasivní investiční nástroje (indexové fondy, ETF).

Kup a drž: Pochybnosti se vracejí

Už v srpnu 1979 přišel magazín Newsweek s článkem Death of Equities, aby přesvědčil i ty nejzatvrzelejší investory, že od akcií nemají nic čekat. Překvapivě nastal po několika letech jeden z největších býčích trhů, který trval téměř 30 let. V 80. a 90. letech slavila strategie dlouhodobých investorů největší úspěchy.

Platí heslo "kup a drž" v případě dluhopisů? Posledních třicet let bylo pro dluhopisy velice příznivých. Základní sazba Fedu se snížila z 20 % prakticky na nulu, proto se dlouhodobým dluhopisům dařilo. Nelze však od sazeb chtít, aby za další desítky let klesly z nuly na -20 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama