FX: Princip obchodování s měnami

| Jan Krpálek

Na forexu prodáváme a nakupujeme měny. Úmístění pokynu je velmi jednoduché, mechanismus je velmi podobný jako na jiných trzích (na burze), takže i s malými nebo žádnými zkušenostmi pravděpodobně budete velmi rychle schopni pochopit základní souvislosti na tomto trhu.

Cílem obchodu tedy je obchodovat měnu s očekáváním, že se cena změní. Tedy měna, kterou jste nakoupily, zvýší svojí hodnotu a vy z toho budete profitovat.

Příklad výdělečného obchodu

Příklad výdělečného obchodu

Jak vidíte, směnný kurz je velmi jednoduchým, relativním hodnocením měny jedné ku druhé. Například kurz EUR/CZK nám říká, kolik korun musíme dát na zakoupení jednoho eura.

Základní pojmy

Měny jsou vždy zalistovány v párech, jako např. GBP/USD nebo USD/CZK. Důvodem tohoto listování je, že vždy, když chceme obchodovat, nakupujeme jednu měnu, a zároveň prodáváme jinou. Zde máme příklad britské libry ku US dolaru:

GBP/USD = 1,6500

První měnu před lomítkem nazýváme hlavní měnou (v tomto případě libra) a druhou nazýváme protiměnou (v tomto příkladu dolar). Hlavní měna je základem při podávání pokynu na prodej (sell) a nákup (buy).

Když kupujeme, směnný kurz říká, kolik jednotek protiměny musíme zaplatit, abychom získali jednu jednotku hlavní měny. V našem příkladu musíme zaplatit 1,6500 dolaru za jednu libru. Nakupujeme, pokud se domníváme, že hlavní měna se bude apreciovat (zhodnocovat) ku protiměně.

Když prodáváme, směnný kurz nám říká, kolik jednotek vedlejší měny (protiměny) získáme prodejem jedné jednotky hlavní měny. V našem příkladu obdržíme 1,6500 USD, když prodáme 1 britskou libru. Prodáváme hlavní měnu, pokud se domníváme, že její hodnota bude klesat, respektive měna bude depreciovat (znehodnocovat se).

  • 1
  • 2
reklama
reklama