Akcie: Jak odlišit drahé od levných

| Tomáš Poděbrad

Pokud chce člověk začít investovat do akcií, musí mít v několika věcech jasno. Hlavní je samozřejmě akcie samotná, tedy její ocenění, dále pak musí promyslet strategii, diverzifikaci, a nakonec musí odhadnout riziko, které je ochoten podstoupit. Akcie jako takové jsou ohodnocovány v mnoha směrech. Pro správný výběr se musí dobrý investor ve všech zorientovat.

P/E ratio

Tím základním měřítkem jsou zisky společnosti. Když už si totiž koupíte akcie konkrétní firmy, získáte v podstatě její část, ziskovost by tak pro vás měla být základním měřítkem.

Společnost se vám za vaše "spoluvlastnictví" náležitě odmění, a to několika způsoby. Pravidelně vám může vyplácet část zisku ve formě dividendy. Může také lépe podnikat, expandovat, reinvestovat, a tím navyšovat zisk. Tím vším se zvedá celková hodnota společnosti.

V těchto případech se to projeví i na samotné akcii, která získává na hodnotě. Investorovi se tak postupně zhodnocuje základní vklad.

Ne všechny společnosti však vyplácejí dividendu, raději se zaměřují na reinvestování zisku. To je případ hlavně menších společností, ty velké si na dividendě dají záležet.

P/E a spol.

Nejběžnějším měřítkem, jak ocenit akcie, je hodnota P/E (poměr ceny akcie a zisku připadajícího na jednu akcii). Čili pokud je cena akcie 20 dolarů a roční zisk je 2 dolary na akcii, je hodnota P/E 10.

Podle obecného pravidla jsou akcie s vyšším P/E, než je hodnota pro celý trh, považovány za drahé. Naopak akcie s nižším P/E, než je tržní průměr, jsou považovány za levné.

  • 1
  • 2
reklama
reklama