Jak zdanit zisk ze zahraničních cenných papírů? Manuál pro investory

| Vladimír Zdražil

Dividendy jsou hezká věc, ale každého investora spíše potěší, když levně nakoupí nějakou akcii a klidně ji po pár dnech prodá s co možná největším ziskem. Co by s takovými obchody měl dělat z pohledu daní?

Investování - ilustrační foto

Řeč bude tedy o takzvaných kapitálových výnosech – situaci, kdy si koupíme zahraniční cenný papír, a následně ho prodáme (buď se ziskem, nebo se ztrátou).

Bez plátce není srážka ani zajištění

Jistě si uvědomujete, že při inkasu tuzemské i zahraniční dividendy nám do celého procesu vstupuje plátce, který buď přímo v zahraničí, nebo v tuzemsku srazí nějakou procentní část dividendy a vyplácí pouze čistou dividendu. Právě osoba plátce je v této souvislosti klíčová. Respektive klíčová je jeho existence. U dividendových nebo úrokových výnosů jiná cesta výplaty než přes něj není. Jak je to ovšem s běžným prodejem?

Nejčastěji jde o přímý nákup zahraničních akcií nebo v zahraničí registrované otevřené podílové fondy. Drobný tuzemský investor a daňový rezident ČR má dnes nepřeberné množství možností, jak diverzifikovat portfolio prostřednictvím investice do zahraničních cenných papírů. Nejčastěji jde o v zahraničí registrované podílové fondy nebo přímé investice do akcií.

Do zahraničních podílových fondů možná investujete, aniž byste si to uvědomovali. V podstatě všechny větší bankovní domy aktivní v ČR jsou dnes ve vlastnictví zahraničních bankovních značek. Nemusíte být nikterak přehnaně bonitním klientem a bankovní poradce vám jistě na běžné pobočce v Praze, Hradci Králové nebo v Kopřivnici kromě investic do tuzemských podílových fondů zakládaných tuzemskou investiční společností nabídne i investice do fondů zahraničních, zejména těch spravovaných zahraniční investiční společností založenou přímo mateřskou bankou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama