Do čeho investují hedge fondy?

| Petr Čermák

Hedge fondy se v posledním desetiletí staly velmi diskutovaným fenoménem. Pro mnohé jsou ztělesněním spekulativních bublin, mánií a příčinou většiny problémů na finančních trzích. Pro jiné zase šancí na solidní zhodnocování volných peněžních prostředků, případně vzorem, ke kterému vzhlížejí.

Příchod krize měl nezanedbatelný vliv i na tento sektor a pořádně v něm zamíchal kartami. Mnohé hedge fondy vykázaly v roce 2008 jedny z nejhorších výsledků ve své historii, což následně vedlo k odlivu klientů.

Jak krize změnila sektor hedge fondů, které jsou v současnosti největší a jaká aktiva řada z nich drží?

hedge index

Období mezi lety 2000 až 2008 se v sektoru hedge fondů zařadilo do kolonky úspěšných let. Z Eurekahedge Hedge Fund Indexu lze snadno vypočítat průměrnou roční výnosnost, která činila přibližně 13 %. V polovině roku 2008 ovšem přišel zlom a fondy jako celek ztratily 11,2 %.

Finanční krize v kombinaci se ztrátami podkopala důvěru klientů, kteří začali vybírat své prostředky. Mnoho fondů bylo nuceno ukončit svou činnost. V roce 2009 nicméně opět získaly ztracenou důvěru, když zaznamenaly růst o 19,5 %.

Turbulence na finančních trzích změnily strukturu celého odvětví. Úspěšné fondy vystřídaly fondy neúspěšné, z méně známých manažerů se staly během velmi krátké doby hvězdy.

největší hedge fondy

Společnost Pensions&Investments sestavila žebříček hedge fondů (a společností spravujících hedge fondy), které v současnosti patří mezi největší na světě.

Pro běžného čtenáře je většina hedge fondů neznámá. Jedním z důvodů je možná i fakt, že značná část z nich je určena výhradně pro institucionální či velmi zámožné klienty.

Mezi známější patří bezesporu hedge fond světoznámého investora George Sorose - Soros Fund Managemet, dále pak Paulson & Co. Johna Paulsona, který se proslavil v posledních letech spekulací na prasknutí americké bubliny na trhu nemovitostí, což z něj z Paulsona udělalo během jednoho roku hvězdu celého sektoru.

Hedgové fondy masivně sázejí na propad eura

  • 1
  • 2
reklama
reklama