Jak spekulovat na pokles

| redakce

Bezohlední spekulanti na pokles ženou dolů ceny akcií, mohou dokonce firmu zničit a způsobují ztráty ostatním "nevinným" investorům. I takový mediální obraz provází ty, kteří umějí vydělat na poklesu cen.

Makléř

Ve skutečnosti není nic nemorálního ani nefér na tom, vsadit si na to, že se domníváte, že daná akcie je předražená a cena může klesnout. Časopis Barron`s to přirovnává ke sportovním sázkám. Není nic špatného vsadit si na prohru týmu, o němž se domníváte, že je slabší. Navíc strategie, která dokáže vydělat na poklesu, dokázala v uplynulých minimálně dvou letech přinést zisk.

Psychologie trhu

Proč více investorů nevyužívá tuto strategii? Z pohledu psychologie jsou investoři "automaticky" nastaveni na růst, zejména dlouhodobý, a spíše je jim vlastní využít poklesy k levnějším nákupům.

Dalším podstatným faktem je to, strategie "short" je považována obecně za rizikovou. U nakoupených akcií je ztráta limitována zaplacenou cenou, u spekulací na pokles je však ztráta teoreticky neomezená, protože cena akcií může růst stále vzhůru a short pozici je potřeba pokrýt zpětným nákupem. V podobném případě to může být za několikanásobek původní ceny.

Z pozice manažerů jsou spekulanti na pokles snadným viníkem, na kterého mohou ukázat v případě poklesu ceny akcie. Pro manažery je totiž tou správnou vizitkou rostoucí cena akcií. I když je cena nadhodnocená, manažer ji brání jako výsledek svojí dobré práce. Spekulanti na pokles v tomto případě přispívají k celému procesu spíše pozitivně, mohou odhalovat přemrštěné ceny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama