Spekulovat na pokles - ano či ne?

| Jana Horáčková

Lidé se kvůli finanční krizi většinou hněvají na Wall Street, která ji podle nich způsobila. Skupina obchodníků však této zlobě ve velké míře unikla – těch, kteří spekulují na pokles. Manažer hedge fondu a miliardář John Paulson spekuloval na pokles rizikových hypoték (subprime mortgages). V roce 2007 vydělal jeho hedge fond 15 miliard dolarů, on sám si přišel na 4 miliardy.

John Paulson

Proč se tedy individuálním investorům, kteří mají jiné zaměstnání než profesionální investování, nemusí vyplatit shortovat cenné papíry a uzavírat další sázky na pokles trhu?

Spekulace na pokles mohou být časově i jinak náročné. Paulsonovým zdánlivě lehce nabytým enormním ziskům totiž ve skutečnosti předcházel rozsáhlý výzkum trhu s nemovitostmi a hypotékami.

John Paulson: hrdina, nebo zločinec?

Paulson se svým zástupcem Paolem Pellegrinim koupili obrovskou databázi hypoték na rezidenční nemovitosti. Následně prostudovali řadu údajů, přičemž hledali půjčky s nejnižším standardním pojištěním záruk, které by mohly být sloučeny do kolateralizované dluhové obligace (CDO). Těžko říct, jak dlouho mu tento výzkum trval, pravděpodobně se však jednalo o práci v řádu měsíců.

Máme ten stres zapotřebí?

Dalším důvodem ke zvážení shortování je stres. Spekulace na pokles představují jednu z nejrizikovějších forem investování, protože při nich existuje možnost neomezených ztrát. Cenné papíry mohou teoreticky neomezeně růst, klesnout nemohou o více než 100 %.

Sám Paulson zažíval v prvních dnech své sázky obrovské ztráty a s nimi spojený stres si vybíjel běháním v newyorském Central Parku. Někteří lidé takový stres nejsou schopni unést a své akcie potom raději prodají ještě před tím, než skutečně spadnou.

Jak spekulovat na pokles

  • 1
  • 2
reklama
reklama