Lekce pro Buffetta – 2. díl

| Andrej Rády

Warren Buffett, Zázrak z Omahy - vzor pro mnoho investorů. Jiní jej ovšem kritizují, a to nejen kvůli vazbám na viníky finanční krize (vzpomeňme na jeho podporu Goldman Sachs). V poslední době totiž porušil nejedno své dlouholeté pravidlo. Nebojme se proto slavnému investorovi udělit pár lekcí, on nám to zase vrátí, žádné strachy.

Warren Buffett

3. pravidlo: Jděte proti trhu!

Buffett vždy vyzýval k tomu být opatrný, když jsou všichni nadšení, a naopak. Nákup Goldman Sachs v době, kdy se všichni báli o osud bankovního sektoru, je dobrým příkladem.

Chcete vydělat? Nejděte stále s davem

Sám Buffett však přiznává, že zcela "minul" realitní bublinu. Jak to?

Vysvětlení možná tkví v Buffettově expozici v Moody's. Růst zisků z instrumentů krytých nekvalitními hypotékami byl podporován ratingem z dílny této agentury. rostly i ceny akcií samotné Moody's. Navíc rostly ceny domů a objem obchodování na páku. Kde nechal slavný investor oči?

Buffett přiznává, že některé známky bubliny pozoroval. Například několik velkých realitních firem se ucházelo o investice samotné Berkshire Hathaway, a to po desetiletích naprostého "ticha" v tomto směru.

Buffettův popis toho, jak minul bublinu, nám budiž dokonalým poučením. Podle něj nelze bublinu rozeznat, protože v době, kdy vzniká, se na jejím růstu podílí celý trh. Nevyhne se to ani těm nejchytřejším, což ilustroval na příkladu Isaaca Newtona, který na začátku 18. století neodolal růstu jedné z investic a nakonec v oné bublině přišel o všechny předchozí zisky.

Když tedy rostou akcie firmy, kterou vlastníte, jen proto, že posiluje celý trh nebo sektor, prodejte tyto akcie. Není to snadné rozhodnutí, ale v žádném případě na něm neproděláte.

Buffett porušil i další pravidla. Další dvě najdete zde

4. pravidlo: Chovejte se jako majitel firmy, když kupujete její akcie!

Pravidlo, které v případě investice do Moody's dostalo pořádně na frak.

Zaměstnanci agentury uvedli před komisí, která vyšetřuje vznik finanční krize, že se firemní kultura výrazně změnila po odloučení od Dun & Bradstreet v roce 2000 (kdy se Buffett poprvé zaháčkoval v Moody's). Začalo jít spíše o podíl na trhu, správné ratingové ohodnocování šlo trochu stranou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama