Investice: Nevěřte deseti největším akciovým mýtům!

| Daniel Kuchta

Na webu Wall Street Journalu se nedávno objevil článek o deseti akciových mýtech, které jsou podle autora článku nesmrtelné. Jejich kritika vyvolala v diskuzi k článku poměrně kontroverzní reakce. Určitě i mnozí z vás již tyto mýty někdy slyšeli, a tak není od věci si je připomenout.

Investoři dnes nemají na růžích ustláno. Nejistota na trzích a komentáře, jejichž závěry se pohybují v rozmezí od přehnaně optimistických až po tragicky pesimistické, jim na rozhodnosti nepřidají. A nemusí jít pouze o ty, kteří se těmito radami při investování řídí. Ať už jsou dnešní rady a moudra jakákoli, Brett Arends z WSJ se pokusil podívat na zoubek těm nejpoužívanějším. A samozřejmě se je snažil vyvrátit.

Kritika mýtů sice možná není ve všech případech úplně fér, ale jako upozornění na to, že tyto mýty a tvrzení stále častěji vykazují nejistou úspěšnost, je určitě na místě.

hodiny

1. Toto je pravý čas na investování do akcií

Od vypuknutí realitní krize a nejvýraznějších propadů na akciových trzích za desítky let tuto větu slýcháme často. Je pravdou, že obchodník s cennými papíry bude investorovi jen stěží říkat, že dnes určitě není ten správný čas na investování. A je úplně jedno, zda jsme na vrcholu bubliny, nebo po dlouhém býčím trendu.

Jak uvádí WSJ, ptát se brokera, jestli je vhodný čas na nákup akcií, je stejné jako ptát se holiče, jestli potřebuji ostříhat. Je tedy si pouze potřeba dávat pozor, kdy nám tuto radu odborník dává. Kdo ji uposlechl v březnu 2009, byl na konci roku v pohodě. Kdo se jí řídil v srpnu 2008, je možná o něco moudřejší a opatrnější při poslouchání rad.

Akcie někdy nevydělávají vůbec, natož 10 %

2. Akcie v průměru vydělávají kolem deseti procent ročně

Je pravdou, že je to hodně diskutabilní tvrzení, zejména v době, kdy se akcie vzpamatovávají z výrazných propadů. Je založeno na historii, která se již nikdy nemusí opakovat. Na druhé straně je to ale logické, že to obchodníci a poradci klientům často říkají.

Nic to sice nezmění na tom, že takové zjednodušení a zevšeobecňování je diskutabilní, ale nezkušený investor chce vidět graf, který v posledních letech hezky stoupá. A když ten není k dispozici (dnes je to téměř jisté), chce slyšet, kolik vydělá. Deset procent je hezká kulatá suma, na kterou ziskuchtiví investoři dobře slyší. Problém je, když ani po několika letech akcie tento výnos nedosáhnou - a to je dnes velmi častá situace.

Warren Buffett

3. Naši ekonomové předpovídají, že...

Prognózy jsou kapitolou samou o sebe. Jak říká Warren Buffett, prognostici jsou věštci, kteří se tváří jako seriózní lidé. Jednoznačné prognózy mají většinou tristní úspěšnost, často v případě obratů na trzích nebo nečekaných událostí.

Současná krize a propad akcií na přelomu let 2008 a 2009 je toho důkazem. Často se pak setkáváme s prognózami, které připouštějí více scénářů, což je pouhá úniková cesta pro případ, že prognóza nebude úspěšná. Jednoznačné doporučení zní: jakékoli prognózy nebrat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama