Hotovost je král! I na býčím trhu

| redakce

Jeden z investičních principů nemusí platit. Není totiž potřeba přehnaně riskovat, aby bylo dosaženo vyšších výnosů, aby investorům takříkajíc "neutekl býčí trh". Stačí přečkat turbulence v bezpečí hotovosti a vsadit na pár akcií.

Portfolio plné dolarů poráží Dow

Příběh Charlese Allmona, autora newsletteru Growth Stock Outlook, je neuvěřitelný. V roce 1986 se mu zdálo, že se trhy nafukují příliš rychle, a tak přesunul většinu peněz do hotovosti. A nechal ho tak dodnes, aktuálně má cash 76 % portfolia.

Současně s tím drží pouhé čtyři akciové tituly: Altrii, Bristol-Myers Squibb, Newmont Mining a Philip Morris International. V průměru tyto pozice drží sedm let.

Porazit Dow Jones hotovostí?

Americké akciové trhy zažily v posledním čtvrtstoletí nejprudší růsty v historii. Allmon ovšem od své strategie neustoupil ani o píď. Kdo by řekl, že s ní dokáže porážet trh. Ale stalo se.

Kup a drž: Mrtvá investiční strategie?

V roce 1980 byl Dow pod 900 body. Teď se pohybuje nad 11 000. Za 31 let tak posílil o více než 1 150 bodů. Allmonovo jednoduché portfolio na tom ovšem je ještě o 70 procentních bodů lépe (údaje k 14. říjnu – pozn. red.). Srovnání sice nezahrnuje dividendy, které jsou pro řadu akciových investorů zásadní, ovšem i tak vám to možná vyrazilo dech.

  • 1
  • 2
reklama
reklama