Jak investovat: Ideální portfolio - 2. díl

| Tomáš Poděbrad

Investovat v každém věku, radí prakticky každý finanční guru. Jak ovšem drobný investor pozná, co je pro něj nejvýhodnější? Může vybírat z řady aktiv, ať už to jsou akcie, dluhopisy, nebo komodity. V druhém dílu doporučení se zaměříme na investory ve středním věku.

Portfolio: 40 let

5. Věk: 40 let

Investor: Manželský pár s dětmi mířícími na VŠ

Pokud máte školné či jiné školní aktivity dostatečně finančně pokryté, můžete si dovolit být agresivnější v investování. Velkou část dejte do akcií. Pokud se však bojíte rizika nebo víte, že budete muset platit vyšší školné, následujte tento model – alternativní aktiva, jako jsou zlato nebo nemovitosti, vám dostatečně rozmělní peníze v portfoliu a budou vás chránit proti inflaci.

"Zatímco investoři do zlata si mohou mnout ruce díky 390procentnímu růstu od roku 2000, průměrný historický výnos z této komodity je nula," říká Brian Jacobsen, hlavní stratég ve Wells Fargo Advantage Funds. Pokud se z nějakého důvodu bojíte zlata, zkuste jiné komodity. Za zmínku stojí Credit Suisse Commodity Return Strategy Fund, jenž se zaměřuje na investice do alternativních komodit.

Portfolio: 42 let

pozn. stocks=akcie, bonds=dluhopisy, cash=hotovost, alternative assets = např. komodity

6. Věk: 42 let

Investor: Manželský pár, muž nezaměstnaný

Pokud čekáte na dobu, až firmy začnou ve větším nabírat zaměstnance, zkuste být se svým portfoliem více konzervativní. Společnosti v uplynulých měsících zvyšovaly dividendy, a právě výběr kvalitních dividendových titulů by měl pomoci vašemu celkovému zisku.

Konzervativní část portfolia by měla být vyvážená s ostatními aktivy, ale nepodlehněte dluhopisovým fondům. "Dluhopisy se do konzervativního portfolia nehodí, existují lepší alternativní investice, které jsou mnohem stabilnější," říká Doug Kinsey, spolumajitel Artifex Financial Group.

Jak investovat: Ideální portfolio - 1. díl

  • 1
  • 2
reklama
reklama