Buffettovo trio pro investiční úspěch

| Andrej Rády

Během své dlouhé kariéry získal Warren Buffett spoustu obdivovatelů i kritiků. Jeho investiční rozhodnutí jsou v každém případě pod drobnohledem médií i ostatních investorů. Protože zatím nesepsal své paměti, mohou se odborníci jen dohadovat, co vše ho během obchodování ovlivňovalo. Některé faktory jsou ovšem jisté - Buffett se s nimi netají. Zástupy následovníků a stálá pozice Buffetta mezi nejbohatšími lidmi planety, jsou důkazem, že se Zázrak z Omahy nemýlí.

Warren Buffett

Tři faktory, jež má Buffett vždy na paměti, pomohou participovat na růstu ekonomiky i akciového trhu, ale zároveň zajistí odolnost portfolia v horších dobách.

1. Dlouhodobé zaměření

Buffettův výrok, že nejlepší investiční horizont je navždy, již vešel do dějin investování. Řada titulů tak v portfoliu jeho fondu opravdu "přežívá" až desítky let.

Když komentoval svoji poslední zásadní akvizici, tedy nákup železniční společností Burlington Northern Santa Fe Railroad, uvedl, že předpokládá "zásadní význam železnic v dalších sto letech". Ani při nejlepší vůli se nedožije vyvrácení této své předpovědi. Takže má klid.

Díky dlouhodobému zaměření investic dokázal známý investor přestát celou řadu krizí. Na vrcholu té současné zachoval klid a pro New York Times napsal článek s názvem Kupujte Ameriku. Jako já. Na rozdíl od panikařící veřejnosti byl připraven na americké zotavení.

2. Diverzifikace

Svými investicemi Buffett participoval na rozvoji celé řady regionů a trhů. Díky expozici v sektorech zdravotní péče, průmyslu, financí i spotřebního zboží dokázal profitovat na ekonomickém růstu a v klidu přečkat poklesy.

Co zajímá Warrena Buffetta, než koupí akcie firmy?

  • 1
  • 2
reklama
reklama