Kašlete na stádo a sázejte proti investorům do ETF

| Andrej Rády

Investoři do burzovně obchodovaných fondů (ETF) často prováhají důležité obraty trendů. Někdy jsou jejich obchody dokonce přímým kontraindikátorem dalších tržních pohybů. Tvrdí to analýza společnosti TrimTabs.

Sázky - ilustrační foto

TrimTabs tvrdí, že zhruba měsíc poté, kdy ETF zaznamenají růst objemu investovaných peněz, mají akcie tendenci oslabovat. A platí to i naopak - akcie rostou, když ubývá investorů do ETF.

Silné "short" pozice v ETF rovněž signalizují růst akciových trhů.

"Mezi měsíčním objemem prostředků v ETF a výnosem indexu S&P 500 o měsíc později je v průměru 21,4% negativní korelace. V období dvou měsíců již vzrůstá na 45,6 %, během tří měsíců dokonce na 52,4 %," píše se v reportu.

Pro investory do ETF to může být poměrně alarmující zjištění. Buď zkrátka nerozumějí trhu, nebo jde o výsledek "práce" hedgeových fondů.

"ETF jsou často obchodovány drobnými investory, kteří se snaží obchodovat denně. Takoví investoři mají nejhorší informace a nejvíce podléhají svým emocím," upozorňuje společnost TrimTabs. Takoví investoři jsou nejvíce náchylní ke ztrátám na akciovém trhu.

Užitečná pravidla pro nováčky mezi daytradery

  • 1
  • 2
reklama
reklama