Masochismus: Finanční variace na sexuální téma

| Roman Baroš

Podle definice na Wikipedii je masochismus "sexuální potěšení, při kterém je jedinec vzrušen bolestí, která je mu způsobována". Věděli jste, že existuje i finanční masochismus?

Finanční masochismus - ilustrační foto

Takovému finančnímu masochistovi působí potěšení připravovat sebe sama o peníze. Nemyslete si, že tímto neduhem trpí pouze lidé bohatí, právě naopak. Častěji jsou totiž postiženi spíše lidé, kteří nemají peněz nazbyt a masochistickým přístupem k vlastním financím se o ně dále připravují.

Finanční masochisty můžeme rozdělit do pěti základních skupin – držák, chytrolín, váhavý střelec, spotřebák a tvrďák.

Pojďme se na ně podívat podrobně. Jak se projevují a jak je z toho můžeme případně vyléčit?

Držák

První skupinu charakterizuje věta "tu smlouvu už mám přes 15 let a funguje". Tento typ finančního masochisty přitom začal kariéru velmi nenápadně. Kdysi dávno byl zodpovědným občanem a (zřejmě) rodičem, takže si uzavřel několik smluv, nějaké pojistky, stavebka, možná povinné ručení. Během let však neudělal jedinou změnu, a tak nějak nestihl zaznamenat, že doba pokročila. Inflace zvedla ceny, hospodářský růst zvýšil platy.

Co z toho plyne? Především to, že životní pojistka na 30 000 Kč vám dnes s bídou zaplatí pozinkovanou rakev. Se zajištěním rodiny to ovšem bude slabší.

Podobně se to má i se střechou nad hlavou. Dům, který měl kdysi hodnotu 200 000 Kč, dnes klidně stojí třeba 1 700 000 Kč. "Ale vždyť já na tuto smlouvu platím jen pár korun a vy mi tu nabízíte něco za patnáct stovek? To nechci, stará smlouva je levnější," argumentují často příslušníci této skupiny. Ovšem pouze do doby, než se něco stane. Pak, když jim v pojišťovně vysvětlí, jak funguje podpojištění, už jim většinou zbudou jen oči pro pláč.

Tento typ masochismu se vyléčí buď sám tím způsobem, že se stane něco nepříjemného a klient pochopí, nebo si klient nerušeně spoustu let spoří a na konci dostane almužnu. A to pochopí taky, ale pozdě.

Chytrolín

Druhá skupina sebevědomě prohlašuje: "Já se ve financích vyznám dobře sám." Případně: "Tohle mi uzavíral kamarád, a ten se v tom vyzná." Důvody, proč se v tom on nebo kamarád vyzná, jsou někdy rozumné, jindy spíše úsměvné. Například, že vystudoval ekonomku (někdy před dvaceti lety a od té doby se živí jako řidič), nebo že byl nedávno přes víkend na nějakém školení, kde ho všechno naučili.

Opravdu si myslíte, že přes víkend se dá o financích naučit všechno? Dost často se stává, že výše uvedený kamarád pracuje v nějaké bance, což opravdu může (ale opravdu pouze může) znamenat, že se ve financích vyzná. Otázkou ovšem je, zda pracuje v té správné bance, která nabízí zrovna ten produkt vhodný pro vás.

reklama
reklama