Kim Kiyosakiová: Proč ženy poslouchají břídily

| Lukáš Kovanda

Kim Kiyosakiová, americká podnikatelka, realitní investorka a expertka na ženské osobní finance, choť mezinárodně proslulého popularizátora finančního vzdělávání Roberta Kiyosakiho říká: "Brát si muže pro peníze, to bych zkrátka nikdy neudělala." Podobně jako manžel je i Kiyosakiová knižní autorkou. Její kniha Bohatá žena si klade za cíl dovést dívky či dámy k finanční nezávislosti. Manželé Kiyosakiovi jsou bezdětní.

Kim Kiyosakiová

Váš manžel tvrdí, že Amerika kráčí vstříc komunismu. Souhlasíte s ním?

Určitě. Vede nás tam, a je to stále patrnější, prezident Obama. Třeba jeho reforma zdravotnictví je velmi socialistická. Vláda se stále více angažuje v bankovním sektoru, mluví se o jejím možném angažmá v pojišťovnictví.

Jenže třeba obří pojišťovna AIG byla vládou sanována, a ta tak může mít na ono angažmá právo.

Jsem přesvědčena, že když se podnikatelé či firmy dostanou do problémů, musí si je v kapitalistickém systému vyřešit sami. To, že vláda vstupuje do dění a favorizuje některé firmy či podniky, je prostě antikapitalistické.

Co tedy navrhujete?

Nechala bych banky nebo třeba automobilky, ať si své problémy vyřeší samy, bez vládní asistence. Neměly by to samozřejmě jednoduché a některé by padly. Vláda by však měla dát ruce pryč, dát věcem volný průběh a nechat, ať diktuje trh.

Hádáte se často se svým mužem?

(Smích.) Ano, samozřejmě.

O investování, nebo jde jen o obvyklé manželské hádky?

Primárně se přeme o byznysu. Jak chceme byznys dále směrovat, kam chceme jít. Ohledně investic ani tak ne, protože v tom se dost dobře shodujeme a doplňujeme. Robert má rád investice do ropy a zemního plynu, což já zase tolik nemusím. Já naopak ráda investuji do nemovitostí. A do zlata a stříbra.

reklama
reklama