Splatit dluhy, nebo investovat volné prostředky?

| Jan Dvořák

Relativně velké množství lidí je v následující situaci: mají dluh – ať už je to hypotéka, úvěr ze "stavebka", kontokorent, spotřebitelský úvěr, nebo třeba dluh na kreditce –, a zároveň mají k dispozici volné peníze. Mají se vždy snažit okamžitě dluh umořit, i když to třeba "nehoří", nebo mají i jiné možnosti?

České dluhy - ilustrační foto

První, co většinu lidí napadne, je zbavit se dluhů. A pro většinu to taky bude optimální řešení. Zvlášť pokud jsou jejich příjmy nejisté a nemají mnoho prostředků a majetku. U některých finančních produktů se jim ovšem do cesty staví překážky v podobě sankcí za předčasné splacení.

V některých případech ale situace není tak jednoznačná a stojí za to zvážit také možnost si dluhy ještě "ponechat" a volné prostředky investovat.

Jak investovat? 8 rad pro úplné začátečníky

Když je očekávaný výnos větší, proč bychom měli splácet dluhy? Raději budeme investovat, dluhy splatíme z výnosů a ještě nám zbude. Tuto logiku ostatně používají (aniž si to třeba uvědomují) všichni, kdo pro investování na kapitálových trzích používají margin. To znamená, že ne celou investici kryjí vlastními zdroji, na část jim půjčuje jejich broker. Princip je tedy podobný: investují za půjčené peníze, za které jim broker-věřitel účtuje úrok.

Jak porovnat jistý úrok s nejistým výnosem?

Na první pohled je z čistě finančního hlediska výběr řešení poměrně jednoduchý – porovnáme úroky, jež platíme, s očekávaným výnosem. Větší vyhrává. Nesmíme ale zapomínat na to, že budoucí výnos není nikdy jistý. Co je tedy větší? Jistých 10 % úroku, které platíme bance, nebo možných X % získaných z investice?

reklama
reklama