Nebojte se opcí – 3. díl: Volatilita a řecká písmena – příklady

| Jan Široký

Již víme, že rozeznáváme historickou a implicitní volatilitu. Při porovnání těchto dvou můžeme hledat na trhu nadhodnocené a podhodnocené opce.

1. Příklad nadhodnocených opcí

Akcie CVS Corporation s tickerem CVS se obchoduje v uptrendu. My bychom rádi spekulovali na další růst, ale nevíme, zda je pro nás výhodný jednoduchý nákup CALL opce. Abychom to zjistili, je potřeba vykreslit si graf volatility – jak historické, tak i implicitní. K tomu nám poslouží různé softwary nebo brokerské platformy. Nejedná se o nic složitého.

Implicitní a historická volatilita

Z obrázku je patrné, že je implicitní volatilita nad tou historickou. To značí, že jsou ceny opcí nadhodnocené. Proto není výhodné je nakupovat. Lepší je prodávat, protože při poklesu implicitní volatility by došlo k poklesu ceny opce, aniž by se jinak změnily tržní podmínky.

Pokud by byla implicitní volatilita pod historickou volatilitou, mohli bychom v klidu opce nakupovat. Jejich cena by byla podhodnocena a případný růst implicitní volatility by byl pro nás přínosem, protože by rostla cena opce.

Nebojte se opcí – 3. díl: Volatilita a řecká písmena Nebojte se opcí – 3. díl: Volatilita a řecká písmena Volatilita udává, jak se mění (kolísá) tržní cena podkladového aktiva. Podkladová aktiva s vyšší volatilitou ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama