Co přinese změna zdanění cenných papírů?

| Petr Gola

Daňová reforma byla prozatím odložena. Buď tedy začne platit v roce 2015, nebo o rok dříve, jak prosazuje ministerstvo financí. Daňová reforma se dotkne i zdanění cenných papírů. Jedna zásadní změna bude pozitivní, druhá nikoli. Podívejme se, co přinese daňová reforma v oblasti zdanění příjmů z prodeje cenných papírů.

Daně - ilustrační foto

Cenné papíry rok od roku nakupuje a prodává více lidí. Nakupují se za účelem dlouhodobé i krátkodobé investice. Příjem z prodeje CP je předmětem daně z příjmu fyzických osob dle § 10. Jestliže tedy nejsou splněny zákonné podmínky pro osvobození od daně, je nutné vyplnit přílohu číslo 2 přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Zdanění CP dle současné úpravy

Dle současné právní úpravy jsou však od daně z příjmu osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů při jejich prodeji dobu 6 měsíců. Daňovým základem je pro daňové účely rozdíl mezi příjmem z prodeje CP a výdajem za nákup CP. Celkové výdaje tvoří nejenom nabývací cena cenného papíru, ale také výdaje související s prodejem (např. různé poplatky). O ztrátu z prodeje CP si nelze snížit základ daně z podnikání nebo ze závislé činnosti. Ztráta z prodeje cenných papírů výslednou daň nesnižuje.

Cenné papíry nakupujeme za zdaněné peníze

Zdanění zisku z prodeje cenných papírů je zavedeno i v ostatních vyspělých zemích světa. V podstatě se však jedná již o druhé zdanění. Vždyť cenné papíry byly původně nakoupeny za zdaněné příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. Jedná se však o zjednodušený pohled, neboť obdobná praxe funguje i u zdanění kapitálových příjmů, například z úroků.

  • 1
  • 2
reklama
reklama