Strategie "kup a drž": Pro a proti na současném trhu

| redakce

Věčná debata o (ne)efektivitě trhů nabývá v současné době na intenzitě. Investování je kvůli nevyzpytatelné volatilitě stále složitější. Andrew Lo, profesor ekonomie a financí na Sloan School of Management na Massachusetts Institute of Technology, osvětluje podstatu teorie efektivního trhu, která praví, že jsou všechny informace již zahrnuty v cenách akcií.

Kup a drž

Proč nemá smysl časovat vstup a výstup z trhu?

Lo argumentuje, že strategie "kup a drž" efektivně neomezuje rizika současných trhů. Raději než přímo na teorii efektivních trhů proto poukazuje na její aktualizovanou verzi, tzv. teorii adaptivních trhů, podle níž se ekonomické instituce mění na základě preferencí investorů a dalších osob, kteří jsou s nimi spjati.

Na normálním trhu byste měli dostat nezávislé valuace milionů kupujících a prodávajících, kteří se snaží vyhodnotit dané skutečnosti. Během období extrémního strachu, nebo naopak chamtivosti, neexistuje rovnováha mezi těmito dvěma skupinami, aby umožnila tržní efektivitu, a proto vznikají extrémy v chování. Když například přetrvává silný býčí trend, zdroje pesimismu, které produkují odůvodnitelné a přesné valuace, jsou zatlačeny do pozadí, a rozvíjejí se bubliny.

V současnosti jsou na trzích navíc stále běžnější velké výkyvy. Když se podíváte na 50 největších jednodenních pohybů na S&P 500, velká část se udála v posledních pěti až deseti let. Trh je dnes zkrátka jiný – rizikovější.

Velký podíl na tom mají sofistikované technologie a profesionální investoři. Mají k dispozici řadu nových nástrojů, jako například hedgeové fondy nebo deriváty. A technologické inovace mají často i neočekávané "vedlejší účinky". Dalo by se to přirovnat k rozdílu mezi tím, když se rozhodnete řezat stromy ruční pilou, nebo si na to vezmete pilu řetězovou. S řetězovou pilou pokácíte zajisté mnohem více stromů, ale možná vás to bude stát nějaký prst nebo jiné zranění.

Dnes mají skoro všichni na trhu "řetězovou pilu", takže se není co divit, že to občas má negativní dopady. Dokud nepřijdeme na to, jak tyto vedlejší účinky technologií eliminovat, budou krize na trzích běžným jevem.

reklama
reklama