4 rizika, která se týkají každého investora

| redakce

Jako investor se s určitou mírou rizika musíte smířit, ale jak na to? První krok je hlavním rizikům, která na vás na trhu číhají, správně porozumět. Jedině tak se s nimi naučíte vycházet.

Rizika

Bojíte se rizika, a proto se snažíte investovat konzervativně? Ani dlouhodobá investice do celého indexu není bez rizika, i když vám ji možná investiční poradce "podstrčil" jako nejbezpečnější variantu investování do akcií.

Když minimalizujete jedno riziko, zvýšíte jiné

Při investování se rizikům nevyhneme, i když necháme hromady peněz ležet na "bezrizikovém" spořicím účtu se zákonným pojištěním vkladů. Tím sice minimalizujeme tržní riziko a riziko defaultu, ale neochráníme peníze před inflací. Pokud chcete svůj kapitál chtít ochránit reálně, budete muset zavítat i do oblastí rizikovějších investic.

Nabízí se řada alternativ z dílny investičních fondů, které jsou šité na míru různým investičním náturám (neboli investorům s rozdílným rizikovým apetitem). Určitě jste se již setkali s podivnými názvy jako progresivní, dynamický, balancovaný nebo konzervativní program.

Co to v praxi znamená? Pod označeními se skrývají investiční strategie s rozdílnou mírou rizika. Hodnotit a řídit rizika je úkolem profesionálů – tzv. risk manažerů -, do tajů této abstraktní veličiny ovšem můžeme proniknout sami.

Zatímco rizikový apetit investorů lze kategorizovat a měřit třeba pomocí stupnice, o samotném riziku už to samé tvrdit nelze. Zdrojů investičního rizika je totiž více.

reklama
reklama