12 investorských slepých uliček

| redakce

Investoři se na trzích nechovají rozumně. Co za touto iracionalitou stojí? Podle odborníků na behaviorální finance brání rozumnému uvažování na trhu řada kognitivních zkreslení.

1. Konfirmační zkreslení

Úmyslně se obklopujeme jen těmi informacemi, které potvrzují náš názor. Mozek cíleně zamítá informace, které jsou v rozporu s úhlem jeho pohledu na věc. Kognitivní dizonanci (jak tento efekt nazývají behaviorální psychologové) zabráníte nejlépe tak, že se budete snažit na každý obchod pohlížet z druhé strany.

2. "Škatulkování"

Jde vlastně o projev konfirmačního zkreslení. Máme tendenci obklopovat se lidmi s podobným smýšlením a názory. A to jak fyzicky, tak virtuálně (co jiného je příslušnost k určité komunitě na Facebooku?). Máme díky tomu pocit falešné jistoty ve svých postojích. Jsme nedůvěřiví k těm, kteří se odváží náš přístup zpochybňovat.

3. Hráčův klam

Jedna z nejznámějších investorských pouček praví, že minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky. Náš mozek ale rád extrapoluje/projektuje budoucnost z toho, co se stalo. Necítíte náhodou také tak silně, že když při hraní rulety padne několikrát za sebou červená, musí už zákonitě příště padnout černá? Zdá se vám, že šance nejsou 50 na 50, ale o něco více v prospěch černé?

4. Ponákupní racionalizace

Nikdo nejde do tržní pozice s cílem přijít o peníze, a proto bychom také neměli dodatečně racionalizovat svá rizika (například ignorovat stop-lossy). Dobří tradeři vědí, jak vydělat peníze - ti nejlepší znají recept na to, jak přijímat ztráty.

5. Nepracujeme s pravdědobností

Historie je tvořena úseky, v nichž se "nic neobvyklého neděje". Toto zkreslení zhoršuje naši schopnost řízení rizika. Přeceňujeme možnost vzniku nepravděpodobné události (například akciovou sázkou na akvizici), nebo naopak podceňujeme rizika "černých labutí" (dopady fiskálního útesu nebo teroristického útoku).

6. Observační zkreslení

Náhle si uvědomíte něco, co jste si dříve neuvědomovali. Například koupíte "konopné" akcie, protože vsadíte na legalizaci marihuany. Nikdy dříve by vás to nenapadlo, ale dnes, kamkoli se podíváte, vidíte stále více důkazů, které potvrzují vaši tezi. Některé myšlenky, které nám okolí vnucuje, se mohou později ukázat jako pravdivé, přesto k nim ale musíme přistupovat s rozvahou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama