3 způsoby spoření, kterými se vyhnete penzi se životním minimem

| redakce

Otázka spoření na důchod je v souvislosti s nepříznivým demografickým vývojem a probíhajícími penzijními reformami ve vyspělém světě stále aktuálnější. Vědci v USA, kde mají s penzijním investováním na rozdíl od nás daleko rozsáhlejší zkušenosti, se zaměřili na způsoby, jak se lze relativně bezbolestně zajistit na důchod.

Důchodkyně - ilustrační foto

1. Věnujte pozornost alokaci aktiv

Čím více kapitálu musíte nashromáždit, tím má na vaše finance větší dopad správná alokace aktiv. Pečlivě zvažujte všechna svá investiční rozhodnutí a nesázejte na jednu kartu!

Vyšší očekávaný výnos z akcií znamená, že by mělo stačit spořit méně, ale není to jen tak - s akciemi je spjato více rizika. Více riskovat si můžete dovolit, pokud investujete v dlouhém časovém horizontu, ne když vám na vyrovnání potenciálních ztrát zbývá jen několik let před důchodem.

2. V 62 do důchodu odejít můžete, ale nemusíte

Není zapotřebí nutit se do rizikových strategií. Můžete si vystačit s konzervativním 2% výnosem namísto 6%. Jak? Začněte sami u sebe - nižší výnos vyrovnáte pozdějším odchodem do důchodu. Pokud odejdete do důchodu až v 67 letech, výrazně se sníží potřebná míra úspor.

Pokud máte ještě dost energie a chcete zůstat aktivní, není důvod končit v zaměstnání. I vaše firma jistě ocení, že nepřijde o zkušeného zaměstnance.

Je vám přes padesát? Neváhejte, druhá kariéra na vás čeká Je vám přes padesát? Neváhejte, druhá kariéra na vás čeká Pokud vám zbývá do důchodu pár let, možná se již těšíte na zasloužený odpočinek. Realita ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama