Kam se pohne cena zlata? Ptejte se v zastavárnách

| Tomáš Hart

V Americe se objevuje nový, jen zdánlivě netradiční nástroj, jak poměřovat vývoj ekonomiky – podle toho, jak se daří zastavárnám. Těch je nyní v USA přes 11 tisíc, hlavně na jihovýchodě a jihozápadě země. Tržby v oboru loni přesáhly 14 miliard USD, letos by měly překonat 15 miliard.

BuySellLoan.com - jedna z tisíců zastaváren, které mají v USA zájem o zlato

Jedním z trendů je rozmach zastaváren v lepších čtvrtích, kde se i lépe situovaní Američané občas dostávají do situací, na které lépe reagují místní zastavárny než bankovní pobočky. Navíc klientovi neklesá jeho osobní rating.

Šíření byznysu je nerovnoměrné, protože zastavárny se vyhýbají státům jako New York nebo New Jersey, kde je zákonem zakázáno poskytovat měsíční půjčky na větší než 10% úrok (měsíčně!).

Tento průmysl se také ukázal jako dobrý indikátor budoucího pohybu zlata, protože zlato za rostoucí ceny obchodníci začali vykupovat už o půl roku dříve, než začala jeho cena závratně stoupat i na světových burzách.

Průměrná půjčka je 100 USD, loni to bylo ještě 80 USD. I z toho ekonomové odhadují, že má americká ekonomika před sebou značně nejistou budoucnost.

USA: Pomalejší růst a nepříjemná předzvěst pátečních čísel z trhu práce USA: Pomalejší růst a nepříjemná předzvěst pátečních čísel z trhu práce Růst hrubého domácího produktu USA za první kvartál byl revidován podle očekávání na 1,9 % ...

Expert: Ropu pod 90 USD a zlato nad 2 000 USD letos jen těžko uvidíme Expert: Ropu pod 90 USD a zlato nad 2 000 USD letos jen těžko uvidíme Ceny většiny hlavních komodit jsou na nejnižších hodnotách od začátku roku. Je čas začít nakupovat? ...

Zdroj: Digital Journal

reklama
reklama