Zaměstnání: Pět křížků na krku nemusí v budoucnu znamenat problém s prací

| Renata Lichtenegerová

Firmám v Česku se zatím příliš nechce přibírat do pracovních kolektivů uchazeče, kteří už oslavili padesáté narozeniny. Populace ovšem stárne a zaměstnavatelé budou nuceni svůj postoj ke starším lidem změnit.

Tom Hanks a Julia Roberts ve filmu Moje krásná učitelka

K padesátníkům a starším lidem je český trh práce nesmlouvavý. Zaměstnavatelé dávají přednost mladším kandidátům, starší uchazeče o práci vnímají jako neperspektivní a málo dynamické.

"Podobně jako pro čerstvé absolventy škol je i pro lidi starší 50 let problém sehnat v současné situaci práci," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti Manpower v Česku a na Slovensku.

Podle průzkumu této personální agentury je pouze 8 procent zaměstnavatelů ochotno zaměstnat pracovníky nad 50 let. To je pro trh práce alarmující číslo. Lidé nad 45 let tvoří u nás v současné době zhruba už 40 procent nezaměstnaných.

Schopní a flexibilní

Život v Česku se podle údajů Českého statistického úřadu postupně prodlužuje, a to každoročně i o několik měsíců. Jen za poslední dvě desetiletí se u mužů protáhl skoro o 7 let a u žen o více než 5 let. Podle statistik mají nyní Češi naději, že se dožijí v průměru 74,4 roku. Češky by pak před sebou měly mít průměrně 80,6 roku.

Česká republika tak patří ke státům Evropské unie, ve kterých se věk dožití zvyšuje nejrychleji. Pro tuzemskou ekonomiku bude proto důležité, aby lidé pracovali co nejdéle.

  • 1
  • 2
reklama
reklama