Jak na životopis z druhé strany

| Renata Lichtenegerová

Při výběru zaměstnanců hraje velkou roli lidský faktor. Budoucí nadřízení se často s uchazeči setkávají až po několika kolech výběrového řízení. Ne vždy se k nim však dostanou ti nejlepší. Někteří se ztratí v hromadě životopisů, jiní neprojdou třeba "testem sympatie".

Pracovní pohovor - ilustrační foto

Třicetiletý grafik Josef Dančák hledal nové zaměstnání pět měsíců. Během té doby prošel několika zdlouhavými výběrovými řízeními a odnesl si nejednu negativní zkušenost. "Nejhorší byly případy, kdy mi firma slíbila zpětnou vazbu, ale nakonec jsem se musel personalistům ozvat sám, abych se dozvěděl, že na pozici vybrali někoho jiného," popisuje Dančák.

Podobné zkušenosti bohužel nejsou na tuzemském trhu práce ničím výjimečným. "Praxe, že uchazeči nedostanou zpětnou vazbu, je velice častá a souvisí s celkově zhrublou atmosférou v naší společnosti, kdy se lidé k sobě neumějí slušně chovat. Z člověka se stane rychloobrátkové zboží a kus papíru zvaný CV," konstatuje Ján Dolejš, řídící partner personální agentury PP Partners Prague.

Firmu může podobný přístup k uchazečům velice poškodit, zvláště když deklaruje, že zaměstnanci jsou její největší hodnotou. Negativní dojmy se mezi lidmi rychle šíří, a v důsledku toho mohou kvalitní kandidáti o danou společnost úplně přestat projevovat zájem.

Životopisy neberte šmahem

Chyb, kterých se organizátoři výběrových řízení dopouštějí, je daleko více. Sítem HR oddělení totiž vhodní kandidáti často zbytečně a neprávem neprojdou. První chyby se totiž stávají už při třídění vhodných a nevhodných uchazečů podle životopisů.

"Personalisté si občas práci značně zjednodušují. Aby nemuseli číst všechno, zadávají například do vyhledávače klíčová slova. Pak se ovšem stává, že zadají třeba ERP systém, a ve výsledku se jim neukážou jedinci, kteří v životopisu uvedli SAP (nejrozšířenější ERP systém - pozn. red.)," upozorňuje Dolejš.

8 pravidel psaní životopisu: Stará pravda, nebo staromódní mýtus? 8 pravidel psaní životopisu: Stará pravda, nebo staromódní mýtus? Podobně jako se vyvíjí pracovní trh, vyvíjejí se požadavky náborářů na formu i obsah životopisů. ...

Životopisy zkrátka vyžadují pozorné čtení. "Personalista by si také měl být vědom toho, že dnes existují a jsou akceptovány různé formy životopisu, jako je funkční, chronologický či kombinovaný, a obsah je v tomto případě nadřazen formě," říká Tomáš Prajzler, řídící partner společnosti Talentor Advanced Search.

  • 1
  • 2
reklama
reklama