|

Volby: Co chystá pro investory a podnikatele ČSSD? Vyšší daně pro firmy na burze i novou konkurenci

15. 10. 2013 09:00

Volby: Co chystá pro investory a podnikatele ČSSD? Vyšší daně pro firmy na burze i novou…

Ekonomický program sociálních demokratů podle očekávání posiluje roli státu. Dozvíme se z něj, že by firmy jako ČEZ nebo Telefónica měly platit vyšší daně a že bankám má vzniknout státem vlastněná konkurence. O konkrétních opatřeních na podporu růstu nebo investorů program favorita voleb taktně mlčí.

Politika Česká republika

Nepříjemnosti pro firmy z burzy

Investory bude z programu ČSSD asi nejvíce zajímat pasáž o zdanění. Není žádným tajemstvím, že se sociální demokracie chystá zvýšit daň z příjmů pro velké energetické, telekomunikační a bankovní firmy. "Daň z příjmu právnických osob zvýšíme o 1 až 2 procentní body a bude zavedena druhá sazba ve výši 25 až 30 % pro velké firmy v energetickém, telekomunikačním a finančním sektoru," stojí v programu.

To se shodou okolností týká všech velkých firem na burze – polostátního ČEZ, Telefóniky C.R., Komerční banky a přes dceřinou Českou spořitelnu i rakouské Erste. Nižší zisky mohou mít v tomto případě dopad na ceny akcií i dividendovou politiku. V případě ČEZ však šéf socialistů Bohuslav Sobotka před časem prohlásil, že dividenda by měla být zachována ve stávající výši.

Další zajímavou novinkou by měla být státem vlastněná banka. Ta vznikne dle sociálních demokratů z Českomoravské záruční a rozvojové banky a má především podporovat podnikání. Ale nejen to - podle ČSSD by se měla jako 100% státem vlastněná instituce stát silnou univerzální komerční bankou. Jinými slovy, stávajícím komerčním bankám přibude státní konkurence.

A ještě jedna poznámka k bankám - sociální demokraté podporují daň z finančních transakcí, která by se měla stát příjmem rozpočtu EU. To je tedy další hlas pro zdanění mateřských firem českých bank.

Temelín ano, ale...

Pro ČEZ je důležitý názor na dostavbu Temelína. Ten sociální demokraté dostavět chtějí, ale jen pokud to bude národohospodářsky možné, což nechává celý problém otevřený. Investovat by se ale mělo do prodloužení životnosti Dukovan do roku 2042 a stávajících bloků Temelína do roku 2060.

Investory, kteří nakupují nemovitosti, případně svěřují peníze nemovitostním fondům, by měla zajímat poznámka o tom, že strana chce zvýšit podíl majetkových daní na celkové daňové kvótě. To se týká mimo jiné právě daně z nemovitostí. ČSSD přitom jasně neříká, zda by se měly tyto daně zvýšit a o kolik, nebo by se měl pouze zefektivnit jejich výběr.

Nižší daně pro chudé pro všeobecný blahobyt

Klasikou jsou snaha o zavedení progresivního zdanění, boj proti daňovým únikům (žádný konkrétní návrh) a zavedení majetkových přiznání. Majetek, jemuž nebudou odpovídat zdaněné příjmy, bude dodatečně zdaněn sazbou 100 %.

Překvapivé je, že o danění živnostníků po kauze s "parazity" není v programu favorita voleb ani slovo. Co se týče podnikání, chtějí sociální demokraté zavést investiční pobídky pro domácí i zahraniční subjekty. Má jít hlavně o podporu projektů s vysokou přidanou hodnotou. Pak je tu podpora podnikání a vývozu zmíněnou státní bankou. Blíže neurčeným způsobem se má také posílit vliv ČEB a EGAP.

Jinak podporu ekonomiky, kterou chystá ČSSD, hezky vystihuje toto prohlášení z programu: "S cílem posílit domácí poptávku snížíme celkové daně chudším. To zlepší náladu ve společnosti, která získá pocit férovějšího dělení nákladů na krizi, a vrátí lidem víru v budoucnost." Růst má minimální mzda a také síla a pravomoci úřadů práce, přes které bude protékat zřejmě více peněz.