|

Volby: Co chystá pro investory a podnikatele Úsvit přímé demokracie? Okamura slibuje konec bordelu a korupce

17. 10. 2013 09:00

Volby: Co chystá pro investory a podnikatele Úsvit přímé demokracie? Okamura slibuje…

Hnutí Úsvit, jak je již z názvu uskupení patrné, prosazuje jiný koncept vládnutí. V ekonomické oblasti se zaměřuje na podporu podnikání. Investory by mělo zajímat, že státní podniky odmítá dále privatizovat.

Česká republika Česká ekonomika Politika

Program Okamurova hnutí Úsvit přímé demokracie patří k těm stručnějším. Jeho středobodem je přímá volba poslanců, starostů, hejtmanů i prezidenta a jejich odvolatelnost v referendu. V něm by také mělo být možné zrušit schválené zákony. Kromě toho Úsvit vlastně prosazuje prezidentský systém, protože prezident by měl možnost jmenovat vládu, kterou by neschvaloval parlament. To jen na úvod, ať víme, s kým máme tu čest.

Kromě těchto zásadních změn zabírají velkou část programu ekonomická témata, kterým však často chybí dovysvětlení konkrétních kroků. Úsvit chce například stanovit ústavní brzdu bránící dalšímu neopodstatněnému zadlužování. Cílem jsou vyrovnané veřejné rozpočty s legislativou podle švýcarského vzoru.

ČEZ prodávat nebudeme, o euru rozhodnou občané

Investory bude zajímat, že hnutí odmítá další privatizaci státních podniků. Tím se myslí i další prodej akcií ČEZ. Odmítá také bankovní socialismus a dotování bank ze strany státu, což se českých bank sice přímo netýká, jde však o zásadní postoj k politice EU. S tím souvisí i názor na přijetí eura, které by bylo podle Úsvitu možné, jen když bude výhodné pro občany ČR a bude potvrzeno referendem.

Co se týče daní a podpory podnikání, chce Úsvit podobně jako většina dalších stran snížit DPH. Ta by měla klesnout na 14 % a 20 %, tedy na hodnoty z roku 2012. Zvyšování daní hnutí odmítá (musí se prý hledat úspory v rámci veřejných financí bez dopadů na občany), naopak chce snížit spotřební daň z nafty. Neříká o kolik, ale podle Úsvitu by to nemělo díky vyšší spotřebě dopad na rozpočet.

Zajímavý je návrh úlev pro začínající podnikatele na sociálním a zdravotním pojištění a daních minimálně na rok. Také Úsvit chce snižovat byrokratickou zátěž, i když vlastně neříká jak.

Zrušíme ministerstvo financí

V energetice je Okamurovo hnutí pro soběstačnost. Pro ČEZ je důležité, že stát by dle Úsvitu neměl dotovat žádnou komerční výrobu energie, měl by naopak podpořit energetickou soběstačnost jednotlivých domácností a obcí. Například podporou kogeneračních spaloven, nebo takzvaných fotovoltaických ostrovních systémů, které nezatěžují energetickou síť, ale naopak jí ulevují. Jinými slovy, Úsvit rozhodně nebude pro to, aby ČEZ elektřinu z případně dokončeného Temelína dodával za garantovanou cenu.

Originální myšlenkou je zrušit ministerstvo financí a rozdělit ho na několik částí, které budou odděleně připravovat rozpočet, vybírat daně a postihovat delikventy, spravovat státní majetek, spravovat státní dluh a regulovat finanční trh.