|

Volby: Co chystá pro investory a podnikatele KDU-ČSL? Sleva pro každého, ale aby to někdo zaplatil

22. 10. 2013 09:00

Volby: Co chystá pro investory a podnikatele KDU-ČSL? Sleva pro každého, ale aby to někdo…

Lidovci sice chystají řadu daňových slev, program je ale nakonec táhne spíše doleva. Radost neudělají ani investorům.

Politika Česká republika

První věcí, která by na programu lidovců měla zajímat investory, je zachování daně z dividend. Změny ale strana chystá v jiných odvodech, i když prosazuje daňovou stabilitu. Jasně ale říká, že nebude měnit daně firmám a živnostníkům. Stejně jako velká část dalších stran chtějí ovšem i lidovci pokles snížené sazby DPH – ta má klesnout v případě zlepšení ekonomické situace z 15 na 10 %. U dětských plen a kojenecké výživy chce KDU-ČSL dokonce nulovou sazbu daně.

Tím výčet daňových úlev nekončí. Strana chce zvýšit slevu na dani na dítě, obnovit slevu na dani na dítě živnostníkům a slevu na dani pro pracující důchodce. Vyšší odpočty mohou mít i firmy, které zaměstnají studenty na praxi. Strana hodlá opět zavést také společné zdanění manželů a zvyšovat – samozřejmě bez dopadů na konkurenceschopnost – minimální mzdu.

Kde na to všechno lidovci vezmou, úplně jasně neuvádějí. Prosazují přitom zavedení finanční ústavy a deficit veřejných financí pod 3 % HDP. Něco ušetří na nižších výdajích na státní správu. Zajímavé je zavedení tří pásem u daně z příjmu fyzických osob, u nichž mají sazby být 12 %, 20 % a 28 % z hrubé mzdy. Kdyby se většina zaměstnanců přesunula do nejvíce zdaněné skupiny, jistě by stát vybral na daních více.

Vlastní důchodová reforma

KDU-ČSL chce provést vlastní důchodovou reformu, která zohledňuje počet dětí, a druhý pilíř penzijního systému hodlá zrušit. Nic konkrétnějšího k reformě důchodů neříká.

Stručná je pasáž o tom, že bude strana podporovat malé a střední firmy vytvářející pracovní místa. To chce dělat třeba pomocí prodloužení zkušební doby absolventů škol a zavedením doby, kdy budou firmy za absolventy platit nižší odvody na sociálním pojištění, nebo zvýšením prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti. Bojovat chce samozřejmě i s byrokracií.

Lidovci chtějí prosazovat zrušení anonymních akcií a obsazovat pozice ve státem vlastněných firmách dle odpovídající kvalifikace v otevřených výběrových řízeních.

Garance cen pro ČEZ? V žádném případě!

Co se týče energetiky a dopadů na ČEZ, lidovci odmítají, aby stát garantoval ČEZ výkupní ceny elektřiny z nových bloků Temelína. Tím přitom firma podmiňuje dostavbu elektrárny. Rozšíření jádra strana podporuje jen za podmínek, které budou akceptovatelné z hlediska pořízení a následného provozu. Jako téměř všechny strany tedy lidovci nechávají případnou dostavbu Temelína otevřenou.

Zasahovat do byznysu ČEZ by mohli lidovci tím, že chtějí "zavést důslednou kontrolu cenotvorby elektřiny, plynu a tepla". Zajímavé jsou návrhy KDU-ČSL na výstavbu přečerpávacích i běžných vodních elektráren nebo podpora elektromobility.