|

Volby: Co chystá pro podnikatele a investory ODS? Dostavět Temelín a neměnit daně

24. 10. 2013 09:00

Volby: Co chystá pro podnikatele a investory ODS? Dostavět Temelín a neměnit daně

Občanští demokraté prosazují vyrovnaný rozpočet. Investory by mělo zajímat hlavně to, že by strana nehýbala s daněmi a že podporuje dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

Politika Česká republika

Pro investory je z programu ODS patrně nejpodstatnější zpráva o daních. Ty firemní by se neměly měnit. Zvýšení daně z korporátních zisků na 30 % považuje strana za nesmysl. V programu si tak trochu rýpe do ČSSD. Ani u ostatních daní nechtějí občanští demokraté změny, však současné daně také prosadila jejich vláda.

Tedy, žádné změny až na tři drobné výjimky. Tou první je zrušení daně z převodu nemovitostí. "Během následujících 4 let provedeme systémové změny v rozpočtech, které nám umožní tuto daň postupně odstranit," tvrdí ODS. To je samozřejmě zajímavá zpráva pro investory do realit.

Druhou výjimkou je zrušení solidární přirážky u vysokopříjmových skupin, kterou strana považuje pouze za přechodnou. Třetí změnou by mělo být sjednocení daní a odvodů pojistného do jedné předem stanovené paušální platby u OSVČ.

Ano Temelínu

Velkým tématem je energetika, kde investory zajímají hlavně dopady na ČEZ. ODS je pro dostavbu Temelína, otázkou ovšem je, kdy by k ní mělo dojít. Akciím ČEZ by tak monstrózní investiční projekt spíše uškodil. ODS rovněž podporuje výstavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a udržení jejího provozu do roku 2035. V jaderné energii vidí strana jedinou možnou budoucnost. "Odmítáme přijmout jakékoli další závazky k navýšení podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů," dodává k tomuto tématu.

Trvale vyrovnaný rozpočet

Není překvapením, že ODS chce prosazovat trvale vyrovnaný rozpočet. Řadí se tak do klubu "rozpočtově odpovědných stran" s heslem: "Zdroje jsou, neplatí." Vyrovnaný státní rozpočet však chce strana mít nejpozději až v roce 2020, takže s šetřením zase tak spěchat nemusí, vlastně v následujícím volebním období vůbec.

Hodlá si však k tomu přidat jako pojistku finanční ústavu, která bude bránit sestavování rozpočtů s nadměrným schodkem prostřednictvím sankcí pro ty politiky, kteří by takové rozpočty prosadili. Jak chce ODS vyrovnaného rozpočtu dosáhnout? Zásadní je prý omezit výdaje, tedy dále škrtat, a to především výdaje na provoz státu. Na druhou stranu podporuje vládní investice.

Podnikatel není parazit

Kdysi nejsilnější pravicová strana se do svého levicového konkurenta z ČSSD pouští v programu ještě několikrát. Odmítá například označení podnikatelů za parazity. V podpoře podnikání přichází dokonce s několika konkrétními návrhy. "Výrazně zredukujeme počet úřadů, které musejí živnostníci a podnikatelé z různých důvodů navštěvovat. Navrhujeme například odstranit povinnost zasílat stejná účetní data finančnímu úřadu, obchodnímu rejstříku a Českému statistickému úřadu," píše ODS. Strana chce také zjednodušit zakládání společností.

Zajímavé je opatření na podporu zaměstnanosti. ODS chce snížit pojistné, které platí zaměstnavatel za zaměstnance. "Tím dojde ke snížení ceny práce, což motivuje zaměstnavatele k vytváření pracovních míst, sníží míru nezaměstnanosti a podpoří hospodářský růst," plánuje ODS.