|

ČEZ může v Bulharsku přijít o licenci. Co to může znamenat pro akcie ČEZ?

19. 2. 2013 15:00

ČEZ může v Bulharsku přijít o licenci. Co to může znamenat pro akcie ČEZ?

Energetická skupina ČEZ může v Bulharsku přijít o licenci na distribuci elektřiny. Tamní premiér podává demisi vlády kvůli vysokým cenám elektřiny a celkové situaci v zemi, regulátor DKEVR ale podle středečního vyjádření rozhodne o licenci ČEZ až na jaře. Josef Novotný, analytik z České spořitelny, v úterý okomentoval dopady bulharských událostí na hospodaření ČEZ.

ČEZ

Podle zástupce bulharského regulačního úřadu Andona Rokova licence společnosti zatím odebrána nebyla, úřad zkoumá rozsah případných pochybení. Proces směřující k odebrání licence byl nicméně zahájen.

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes po jednání vlády prohlásil, že že společnost ČEZ se nedopustila ničeho, co by bylo možné označit za hrubé porušení licenčních podmínek. Firma podle něj dodržuje legislativu Bulharska i Evropské unie. Dále vyjádřil přesvědčení, že právní řízení s ČEZ bude vedeno férově a v duchu pravidel Evropské unie. V opačném případě společnost i její akcionář, tedy český stát, podniknou veškeré potřebné právní kroky k ochraně investice.

K situaci se vyjádřil i prezident Václav Klaus. Rezignace vlády a premiéra Borisova podle něj znamená, že situace v Bulharsku je politickým bojem. "ČEZ je použit jako nástroj tohoto politického souboje, a ne jako příčina. To je moje čtení věci," řekl.

Přál by si, aby vláda a ministerstvo zahraničí na situaci v Bulharsku rezolutně zareagovaly. "Takový ten tichý a nezřetelný přístup našeho ministerstva zahraničí se mi zdá dvojnásob nepřijatelný," uvedl Klaus. Hlava státu si prý nedokáže představit, jak by reagovaly jiné členské vlády EU, pokud by se Češi podobně chovali k některé z jejich firem.