|

Jeff Gundlach: Dokud lidé neuvidí negativní důsledky, budou oslavovat centrální banky

21. 5. 2013 12:00

Jeff Gundlach: Dokud lidé neuvidí negativní důsledky, budou oslavovat centrální banky

O nafukující se bublině u akcií i dluhopisů živené centrálními bankami mluví stále více uznávaných investorů. Po dluhopisovém králi Billu Grossovi nabídl svůj pohled na Bernankeho "mašinu na bubliny" také Jeff Gundlach z DoubleLine Capital.

Centrální banky Kvantitativní uvolňování Investiční bubliny

Gundlach tvrdí, že bublina spojená s politikou centrálních bank a kvantitativním uvolňováním neskončí bez negativních důsledků. Mezi ty může patřit znehodnocení měn vedoucí k měnovým válkám (jde o hru s nulovým součtem, v níž je snadné vinit někoho jiného z toho, že kvůli němu národ trpí ekonomickým útlumem). Měnové války následně vedou k reálným válkám (ukázkou toho je vývoj v 30. letech minulého století).

"Ne každý dokáže během zpomalení ekonomického růstu zvýšit svůj dovoz. Podívejte se například na to, jak se podařilo Španělsku vykázat první přebytek od roku 1971 - růstem exportu to nebylo," upozorňuje Gundlach. "Pozorujeme soutěž ve znehodnocování měn, která způsobuje zášť, nespokojenost, vzájemné osočování a. Výsledkem může být i zavádění cel a dalších opatření po vzoru 30. let."

Zdroj: Reuters