|

Štěstí si za peníze koupit můžete! Záleží jen na tom, jak je utratíte

1. 6. 2013 12:00

Štěstí si za peníze koupit můžete! Záleží jen na tom, jak je utratíte

Pokud si myslíte, že vám peníze štěstí nekoupí, pak je jen špatně utrácíte, tvrdí Michael Norton a Elizabeth Dunnová, autoři knihy "Happy Money: The Science of Smarter Spending".

Bohatství Peníze Mezilidské a pracovní vztahy

Nová kniha Happy Money: The Science of Smarter Spending profesora z Harvardu Michaela Nortona a Elizabeth Dunnové vědecky zkoumá, jak si s pomocí peněz nejlépe navodit pocit štěstí.

1. Kupujte si zážitky

Podle výzkumu, který autoři knihy udělali, více než polovině (57 %) respondentů udělal větší radost nákup zážitku než jakýkoli jiný nákup, pouze 34 % to cítilo opačně. Lidé popisující nakoupené zážitky jsou šťastnější a peníze považují za "dobře utracené".

2. Nepřežeňte to, vzácné věci jsou lepší

"Když k něčemu nemáte neomezený přístup, více to oceníte," píše Norton. Vzácnost vysvětluje na příkladu sledování televize: Když milujete televizní seriál, mohlo by se zdát, že nákup DVD s kompletními sériemi a neustálé sledování všech epizod vás učiní nejšťastnějšími. Zbavíte se reklam a nebudete muset čekat celý týden na další díl. Výzkumy však dokazují, že přestávky mezi sledováním zvyšují užitek. Dokonce je možné, že reklamy zlepšují pocit ze sledování televize. I zábavné pořady totiž po pěti až sedmi minutách začínají lidský mozek unavovat. Přestávky tak napomáhají k "restartování", návrat seriálu po reklamě si více užijete.

3. Nakupujte si čas

Lidé, kteří mají pocit, že mají dost volného času, častěji cvičí, zapojují se do charitativní práce a dalších aktivit, které prokazatelně zvyšují pocit štěstí. Ačkoli peníze mohou koupit volný čas (například tím, že si najmete paní na úklid), lidé, kteří je takto využívají, si i přesto stěžují na nedostatek času a stres. Takto nabytý čas totiž věnují špatným věcem - další práci nebo nakupování.

4. Plaťte dnes, spotřebujte později

Odkládání pomáhá zvýšit potěšení, a to nejen díky tomu, že máme čas vytvořit si pozitivní očekávání, ale také díky "slintacímu efektu". Jak tento efekt nejlépe dokázat? Čokoládou. V nedávném výzkumu dostali studenti čokoládu, kterou buď mohli sníst hned, nebo počkat půl hodiny. Ti, kteří čekali, potvrdili, že měli z konzumace větší radost a chtěli si koupit další čokoládu. Časová prodleva umožnila se na sladkost více těšit a trochu si "zaslintat".

5. Investujte do druhých

Profesor Norton v rámci průzkumu dal několika lidem obálky s různými částkami a instrukcemi, aby je utratili buď za něco pro sebe, nebo pro někoho jiného. Zcela nezávisle na výši částky byli šťastnější ti, kteří peníze investovali do někoho jiného. Tak jednoduché to je.

Zdroj: TED