|

Bude ČNB intervenovat proti koruně? Čtvrteční zasedání může napovědět, sazby se měnit nebudou

24. 6. 2013 18:31

Bude ČNB intervenovat proti koruně? Čtvrteční zasedání může napovědět, sazby se měnit…

Bankovní rada České národní banky bude na svém zasedání ve čtvrtek 27. června jednat o úrokových sazbách. Poslechněte si, jak se k případné intervenci vůči koruně vyjádřili v pořadu Investice ZET makléř Martin Loos z brokerjetu ČS a analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

ČNB BROKERJET ČS Česká ekonomika Česká koruna

Bankovní rada České národní banky ponechá podle analytiků oslovených ČTK na svém zasedání ve čtvrtek 27. června úrokové sazby na rekordním minimu. Se sazbami by přitom podle odhadů analytiků neměla rada hýbat až do konce příštího roku. I když se kvůli nižší inflaci zvýšila pravděpodobnost devizových intervencí, zatím k nim podle ekonomů centrální bankéři nepřistoupí.

Na posledním měnovém zasedání 2. května bankovní rada ponechala úrokové sazby na rekordním minimu. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 %. "ČNB tento měsíc nechá sazby na pokoji a zřejmě příliš neposune úvahy o intervenci proti koruně. Proti minulému zasedání ČNB došlo ke změně v jediné podstatné okolnosti - citelně se snížila meziroční inflace," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Kdyby podle něj inflace dále klesla na 1 %, byl by to patrně dodatečný důvod k úvahám o intervenci v prospěch slabší koruny.

Pravděpodobnost devizových intervencí se podle analytika z GE Money Bank Petra Gapka zvýšila, a to kvůli slabšímu ekonomickému výkonu, a tím pádem i klesající inflaci. "Nečekáme, že by ČNB přistoupila k intervencím po červnovém zasedání, spíše očekáváme, že na ně přijde řada později ve třetím čtvrtletí, pokud se ukáže, že v ekonomice stále budou chybět inflační tlaky, a pokud bude pokračovat chabý ekonomický vývoj," uvedl.

"V případě úrokových sazeb nadále platí, že snižovat již není kam. Čas na oznámení reálných intervencí proti koruně ještě nenadešel, a to navzdory tomu, že se spotřebitelská i měnověpolitická inflace aktuálně nacházejí pod 2% inflačním cílem ČNB," uvedl analytik společnosti AKCENTA Miroslav Novák.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek upozornil, že podle jeho modelu měnové politiky aktuální ekonomické informace mírně posunuly okamžik obratu měnové politiky na později. "Nyní se zdá, že by k tomu mělo dojít až ve druhé polovině roku 2015," uvedl. Podle Jiřího Škopa z Komerční banky by sazby měly zůstat beze změny minimálně do konce příštího roku.

Zdroj: Rádio BBC (Rádio Zet)