|

Co čekat tento týden od ECB?

1. 7. 2013 16:15

Co čekat tento týden od ECB?

Ve čtvrtek 4. července zasedá Rada guvernérů ECB. Mohou se sazby posunout ještě níže? A jak ECB vnímá ekonomiku eurozóny? Ve čtvrtek se trhy dozví více, o svůj výhled se v pořadu Investice ZET podělil Radomír Jáč, hlavní analytik Generali PPF Asset Management.

ECB Úrokové sazby Eurozóna

Kromě rozhodnutí o výši sazeb budou investoři bedlivě sledovat následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho. Analytici očekávají, že ECB nechá základní sazbu na rekordním minimu 0,5 % a že poté, co trhy zpanikařily ze signálů možného utlumování nákupů dluhopisů ze strany Fedu, bude Draghi v otázkách utahování monetární politiky zdrženlivější a ujistí trhy, že sazby nechá dlouhodobě nízko. Draghi by měl na tiskové konferenci mimo jiné nastínit, jak ECB vnímá kondici evropské ekonomiky.

Hlavní světové centrální banky se trhy snaží ujistit, že se nebude na jejich měnových politikách zatím nic měnit. V reakci na příslib šéfa ECB Maria Draghiho, že bude nadále držet monetární politiku uvolněnou, a snahy Fedu bagatelizovat dřívější prohlášení o možném utahování monetární politiky rostl v posledních dnech zájem o dluhopisy periferních ekonomik.

Ve čtvrtek prodala Itálie desetileté dluhopisy s bid-to-cover poměrem 1,46 v porovnání s 1,38 při aukci dluhopisů v květnu. Tento čtvrtek - v den zasedání ECB - má naplánovanou aukci dluhopisů španělská vláda.

Šéf ECB Mario Draghi minulý týden v projevu k Národnímu shromáždění v Paříži trh uklidnil prohlášením, že monetární politika ECB zůstane v dohledné době uvolněná a centrální banka je připravena sáhnout po dalších nástrojích, pokud by se to ukázalo být potřebné. Dále prohlásil, že bankovní unie není zdaleka jedinou oblastí, v níž by se evropské státy měly sblížit. Představuje si plnou ekonomickou i politickou unii.

Zdroj: Rádio BBC (Rádio Zet)