|

Kvantitativní uvolňování a kvantitativní utahování: Oblíbené pojmy z ekonomického slovníku očima experta

6. 11. 2015 10:30

Kvantitativní uvolňování a kvantitativní utahování: Oblíbené pojmy z ekonomického…

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání potěšila spekulanty na růst cen rizikových aktiv v čele s akciemi, když připustila úvahy o rozšíření programu na podporu ekonomiky označovaného jako kvantitativní uvolňování. Naznačila, že v prosinci může dojít ke změně politiky. S odkupy aktiv pokračuje i centrální banka v Japonsku, zatímco v USA se investoři pomalu chystají na zpřísňování měnové politiky. Během letních turbulencí na trzích se ale začalo mluvit také o takzvaném kvantitativním utahování, když Čína začala odprodávat americké státní dluhopisy. Má v současnosti uvolněná měnová politika ve vyspělém světě ještě smysl? Také nad tím se pro Investiční web zamyslel Jeff Hochman z Fidelity Worldwide Investment.

Kvantitativní uvolňování Fed ECB Centrální banky Světová ekonomika

Z OBSAHU

  • Centrální banky jsou v pasti, protože se snaží podporovat růst úvěrů, což by alespoň teoreticky mělo zajistit růst ekonomiky. Zatím se to nedaří, ale snaha o stabilizaci je zde patrná.
  • V eurozóně bude záležet na datech. Pokud by inflace (i díky postupně nižší srovnávací základně z loňska) začala růst, mohla by ECB s navyšováním programu odkupu dluhopisů počkat. Mario Draghi ale mnohokrát uvedl, že ECB může zavést další opatření, pokud to bude situace vyžadovat.
  • Když zahraniční vlády prodávají americké státní dluhopisy, je otázka, zda výnosy opět porostou. Zdá se, že na úrovni vlád dochází ke stahování rezerv, ale na úrovni jednotlivců vidíme velké objemy úspor, které jsou investovány například právě do amerických státních dluhopisů.