|

Jak prodat story, kterou řeší celý (finanční) svět: Dolar je opět král!

17. 3. 2015 13:30

Jak prodat story, kterou řeší celý (finanční) svět: Dolar je opět král!

Možná největším tržním příběhem současnosti je posilování amerického dolaru. Od loňského června jeho hodnota narostla o čtvrtinu a měna je nejsilnější od roku 2003. Zajímavý ovšem není jen samotný růst, ale především změna přístupu.

Americký dolar Centrální banky Fed Světová ekonomika Forex FX

O čem je řeč? není to tak dávno, co se o dolaru mluvilo jako o bývalé hvězdě měnového trhu, potažmo světové ekonomiky. Přispělo k tomu kvantitativní uvolňování Fedu i růst významu mladých trhů v čele s Čínou. Bloomberg připomíná, že před sedmi, osmi lety například jedna z nejslavnějších světových modelek Gisele Bündchen trvala na honorářích v eurech, v jednom klipu s evropskými bankovkami "frajeřil" i rapper Jay Z (pozor, v té době ještě jako Jay-Z).

Posilování dolaru v posledním roce má celkem jasné důvody. Americké ekonomice se daří výrazně lépe než dalším vyspělým trhům, s čímž bezprostředně souvisí také očekávaná divergence měnové politiky v USA a v Evropě. A očekávání jsou pro trh klíčová. Radost z toho možná nemají američtí exportéři, zbytek světa se ale raduje. Je ovšem otázka, jak na silnou rally dolaru bude reagovat americká centrální banka, zda to pro ni nebude argument pro pozdržení zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: Bloomberg