|

Zářijové rozhodnutí FOMC očima analytika

18. 9. 2015 10:00

Zářijové rozhodnutí FOMC očima analytika

Fed se na svém zářijovém zasedání neodvážil poprvé po více než devíti letech zvýšit sazby, většina jeho představitelů je ale nakloněna k tomuto kroku ještě do konce roku 2015. Jak vnímá opatrný přístup americké centrální banky analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny?

Fed Úrokové sazby Americká ekonomika Inflace Ľuboš Mokráš Analytici ČS

Primárním důvodem ponechání sazeb na nule jsou obavy z globálního vývoje, především slabost Číny. Fed prozatím nepočítá s tím, že by vývoj ve světě negativně ovlivnil americkou ekonomiku. Proto ve své nové projekci pro letošní rok předpokládá poněkud rychlejší růst hospodářství než v té červnové.

Pokles cen komodit, především ropy, ale vedl ke snížení odhadu celkové inflace v letošním roce. U jádrové inflace, kterou Fed cíluje, je však odhad díky poněkud silnějšímu růstu nepatrně vyšší. Střednědobě Fed nadále očekává růst inflace (jak jádrové, tak celkové) ke svému cíli (2 %).

Prohlášení po zasedání lze pokládat za poměrně hodně holubičí, čtyři členové FOMC nečekají letos růst sazeb, a to, zda budou úroky zvýšeny, bude záviset na datech. Klíčový by v tomto směru měl být trh práce. Pokud bude pokračovat pokles míry nezaměstnanosti, měly by být sazby zvýšeny, jinak Fed riskuje rychlý růst mzdově-inflačních tlaků a nutnost zvedat sazby překotně. Podle Janet Yellenové mohou být sazby zvýšeny už v říjnu, holubičí prohlášení však ukazuje spíše až na prosinec nebo až příští rok, pokud by se zhoršovala globální situace a trh práce v USA nebyl příliš silný.

Rozhodnutí Fedu i holubičí tón prohlášení jsou silně negativní pro dolar, poukaz na globální nejistoty může dále znervóznit akcie a komodity. Dluhopisy by ze situace měly těžit, holubičí Fed může pomoci i zlatu.