|

Medvěd na trzích optikou tří expertů: Období klidné cesty vzhůru je pryč, je ale důležité nepanikařit. Srovnání s rokem 2008 není namístě

15. 2. 2016 16:30

Medvěd na trzích optikou tří expertů: Období klidné cesty vzhůru je pryč, je ale důležité…

V polovině února světový akciový trh ovládli medvědi, když kumulativní pokles globálního akciového benchmarku MSCI All-Country dosáhl 20 %. Investoři po celém světě kvůli tomu od loňského léta přišli o zhruba 14 bilionů dolarů. Přichází skutečně trend dlouhodobého poklesu cen akcií? A jak by se v aktuální situaci měli zachovat drobní investoři? O tom jsme hovořili s ředitelem Erste Asset Management Martinem Řezáčem, hlavním ekonomem České spořitelny Davidem Navrátilem a stratégem z České spořitelny Miroslavem Plojharem.

Světové akcie Medvědí trh Korekce na trzích Světová ekonomika Akciový trh Panika na trzích Býčí trh David Navrátil Miroslav Plojhar Analytici ČS

Z OBSAHU

  • Srovnání s rokem 2008 je přehnané, v současnosti je na zcela jiné úrovni především likvidita.
  • Trhy se vracejí k něčemu normálnějšímu, než bylo k vidění v posledních letech. Někdy nahoru, někdy dolů, vyšší volatilita. Ale to je normální.
  • Má smysl dodržet investiční horizont. Navíc alternativa v podobě peněžního trhu oproti roku 2008 prakticky nevynáší, a tak má smysl, aby investoři zůstali u akcií.
  • Stabilním přístavem jsou aktuálně měny zemí střední Evropy, tedy koruna, ale i forint a zlotý.
  • Levná ropa by měla vyspělým ekonomikám, a tedy i trhům spíše pomáhat. Investoři v panice až příliš reagují na levnou ropu jako na negativum.