|

Výhled na nový obchodní týden: ECB nic nového neoznámí a valná hromada ČEZ schválí dividendu z loňského zisku

27. 5. 2016 16:30

Výhled na nový obchodní týden: ECB nic nového neoznámí a valná hromada ČEZ schválí…

Ve Spojených státech bude týden na přelomu května a června zkrácený o pondělní Den obětí války (Memorial Day), ale i tak bude doslova nabitý makroekonomickými údaji. Namátkou lze zmínit indexy nákupních manažerů, spotřebitelskou důvěru a data z trhu práce. V Evropě bude sledované zasedání ECB, která by ale měla vyčkávat s případnou další změnou měnové politiky a sledovat, jak aktuální opatření ovlivňují inflaci a celou ekonomiku. Na pražské burze bude hlavní událostí valná hromada ČEZ. Očekávané události nového týdne vyjmenovává Jana Urbánková, analytička z České spořitelny.

Investiční a ekonomický výhled Americká ekonomika Evropská ekonomika Fed ECB ČEZ Analytici ČS Jana Urbánková

Co sledovat během týdne

  • V USA se čeká za květen mírně vyšší počet nově vzniklých pracovních míst než v dubnu.
  • Indexy nákupních manažerů, podnikové objednávky, spotřebitelská důvěra, prodeje aut i další makrodata v USA budou vnímána trhem jako argumenty pro americkou centrální banku, která se v posledních týdnech připomněla s možností brzkého zvýšení základní úrokové sazby.
  • ECB by neměla přijít s ničím novým, trh bude vedle jejího zasedání v Evropě sledovat především předběžná data o inflaci a sérii údajů z německé ekonomiky. Zajímavé budou také evropská míra nezaměstnanosti nebo maloobchodní tržby.
  • Blíží se referendum o setrvání Británie v EU. Lehce navrch mají nadále jeho zastánci, i tak je ale situace okolo Spojeného království a na měnovém trhu libry velice "živá".
  • Bude oznámeno nové složení indexu pražské burzy PX. Čeká se zahrnutí akcií Monety Money Bank do indexu.
  • V pátek se předpokládá schválení dividendy 40 Kč na akcii valnou hromadou společnosti ČEZ. Ministerstvo financí, skrze které stát ve firmě drží 70% podíl, stejně jako před rokem navrhuje nevyplatit představenstvu takzvané tantiémy.