|

Bankovní středa na pražské burze: Co čekat od výsledkových zpráv Erste a Komerční banky?

3. 5. 2016 09:00

Bankovní středa na pražské burze: Co čekat od výsledkových zpráv Erste a Komerční banky?

Výsledková sezóna na pražské burze zažívá nejrušnější týden tohoto kvartálu, když hned 4 společnosti odhalují své výsledky za první 3 měsíce roku 2016. Ve středu je představí oba dosavadní zástupci bankovního sektoru na českém akciovém trhu, tedy Erste a Komerční banka. Jaké údaje čeká investiční specialista ze společnosti Conseq IM Tomáš Kálal?

Výsledková sezóna Pražská burza Akcie ČR Erste Group Bank Komerční banka

Z OBSAHU

  • Rok 2016 pro banky kvůli nízkým úrokovým sazbám nebude jednoduchý.
  • Ve výsledcích Erste bude nejdůležitější vývoj marží.
  • Čistý zisk Komerční banky by měl klesnout asi o pětinu. Lepší výsledek bude příjemným překvapením.

Odhady J&T Banky

Komerční banka

Očekáváme meziročně výrazný pokles čistého zisku o 24 % na 2,641 miliardy Kč. Hlavním důvodem propadu je především zaúčtování odhadovaných celoročních nákladů na fond pojištění vkladů a fond na záchranu bank. Na příjmové straně očekáváme meziroční stagnaci úrokových výnosů. Tempo poklesu výnosů z poplatků a provizí by letos mělo nadále klesat. Provozní náklady by na srovnatelné bázi měly být na podobné úrovni jako loni. Opravné položky by měly oproti 1Q2015 výrazně vzrůst, nicméně stále zřejmě zůstanou na velice nízkých úrovních vzhledem k pokračujícímu příznivému vývoji kvality úvěrů v české ekonomice.

Akcie KB se po uplynutí rozhodného dne pro nárok na dividendu ze zisku za rok 2015 (310 Kč) propadly méně než o zmíněnou dividendu a stále lze na trhu pozorovat zájem investorů o titul. Krátkodobě vnímáme jako riziko probíhající úpis akcií společnosti GE Money Bank, který může vést k částečnému přelivu kapitálu. Dlouhodobě ale máme na akcie KB pozitivní náhled vzhledem k vysoké dividendě a minimu rizik. Samotná čísla za první čtvrtletí zřejmě žádný výraznější impulz nepřinesou.

Erste Group Bank

Na úrovni čistého zisku projektujeme mírný meziroční pokles o 3 % na 220 milionů eur. Očekáváme mírný pokles provozních výnosů, a to především kvůli poklesu v kategorii ostatní výnosy. Úrokové výnosy i výnosy z poplatků a provizí by měly zůstat meziročně relativně stabilní. Za výrazným růstem provozních nákladů stojí částečně náklady na platbu do fondu pojištění vkladů (Erste zaúčtuje v 1Q2016 většinu nákladů na letošní rok). Bez tohoto vlivu by provozní náklady byly meziročně téměř beze změny. Vývoj objemu nesplácených úvěrů by měl být nadále příznivý ve většině zemí, kde banka působí, a opravné položky by tak měly ještě nějaký čas zůstat na velice nízkých úrovních.

Celkově očekáváme z pohledu investorů poměrně nezajímavý kvartál, který by měl potvrdit pozitivní trendy z poslední doby, tedy zlepšující se kvalitu úvěrů, stabilizaci marží a mírný růst objemu úvěrového portfolia. Výraznější impulz pro pohyb ceny akcií neočekáváme.

DEGIRO ETF

Zdroj: Rádio BBC (Rádio Zet)