|

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Proč se nebojím runu na banky v Česku

9. 5. 2016 10:30

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Proč se nebojím runu na banky v Česku

Záporné sazby, které jsou ve velké části Evropy realitou a o nichž opatrně přemítá i Česká národní banka, povedou podle části analytiků nakonec k tomu, že komerční banky přenesou své ztráty z bezpečných úložek u centrální banky na své klienty. Výsledkem by podle pesimistických scénářů mohl být i takzvaný run na banky, tedy hromadné výběry peněz, jejichž důsledkem je rychlé zhoršení likvidity a kondice bank. Podobný scénář ale není pravděpodobný, myslí si finanční ředitel České spořitelny Wolfgang Schopf, kterému se záporné sazby samozřejmě nezamlouvají. A připojuje svůj hlavní argument, proč by lidé navzdory již nyní nízkým úrokům neměli vybírat peníze z účtů.

Úrokové sazby Banky Centrální banky Evropská ekonomika Česká ekonomika Bankovní vklady

Z OBSAHU

  • V České republice je objem bankovních vkladů větší než objem úvěrů. Pokud bychom tedy začali uplatňovat záporné úrokové sazby, byly by zasaženy celá země, společnost, dokonce i penzijní fondy.
  • Nemyslím si, že budeme svědky runů na banky, protože retailoví klienti se spořicími účty mají své úspory na účtech pojištěné. Jejich peníze jsou v bezpečí.