|

O české rakouské koruně aneb Rozbíječi monarchie platí jako před sto lety

14. 1. 2017 18:00

O české rakouské koruně aneb Rozbíječi monarchie platí jako před sto lety

Pryč jsou doby, kdy každá centrální banka připomínala ze všeho nejvíce tajuplný chrám iluminátů. S dobou jde i Česká národní banka, která se po blogování pustila také do vlogování. V druhém vlogu se viceguvernér ČNB Mojmír Hampl zaměřil na skutečnost, že název koruna byl pro měnu používanou na našem území zaveden již za Rakouska-Uherska, ale právě na našem území, a kupodivu nikde jinde na území bývalého mocnářství, přetrval dodnes. Přitom právě na Čechy se občas někteří Rakušané dívají trochu přes prsty jako na "ty, kdo rozbili císařství".

Česká koruna Zajímavost dne Měny Historie ČNB

Mojmír Hampl se ve videu krátce zmiňuje také o pokusech zvolit po převratu v roce 1918 pro měnu Československa "národnější" název, třeba lípa nebo sokol. První československý ministr financí Alois Rašín ovšem trval na ponechání názvu koruna. A uspěl.

Bylo by zajímavé, kdyby se někomu povedlo trochu více rozklíčovat důvody tohoto úspěchu, nota bene vzhledem k tomu, že bylo potřeba velice rychle fyzicky vyměnit imperiální měnu za novou, československou. Nový název by pro popularizaci tohoto nového platidla přece býval mohl být dobrým marketingovým tahem.

Měl Rašín obecně tak silnou pozici? Nebo byly všechny alternativy zmiňovány pouze vlažně a jejich navrhovatelé spíše jen chtěli signalizovat svou oddanost novému státnímu útvaru? Koneckonců od habsburského soustátí jsme v peněžní sféře převzali také spoustu dalších věcí. Nebo byly alternativy spjaté s jinými politickými směry, a tedy žádná z nich dost silná?

Zdroj: ČNB