|

Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie, jednotná evropská měna by měla letos kolísat spíše krátkodobě

15. 2. 2017 12:00

Tomáš Kozelský (EU Office ČS): Řecko by nemělo s eurozónou hýbat tolik jako Itálie,…

Řecká ekonomika na konci loňského roku nečekaně zpomalila, když HDP mezikvartálně klesl o 0,4 % po růstu o 0,9 % v předchozím čtvrtletí. O Řecku, ale také o dalších, možná větších starostech pro eurozónu a celou Evropskou ekonomiku jsme před pár dny hovořili s Tomášem Kozelským z EU Office České spořitelny.

Eurozóna Řecko Itálie Evropská ekonomika PIIGS Výhled na rok 2017 Ekonomické a politické hrozby

Z OBSAHU

  • O Řecku donedávna nebylo tolik slyšet, ale stále má v rámci záchranných balíčků půjčeno 300 miliard eur, které se mají splácet další desítky let. Země je možná z nejhoršího venku, věřitelé ale budou muset být trpěliví.
  • Španělsku se daří snižovat míru nezaměstnanosti a dále má problémy, největším interním strašákem pro eurozónu je ale v současnosti Itálie. Ta má nízkou produktivitu, ale zároveň je to "drahá" země.
  • Euro bude na letošní politické události v Evropě citlivé, ale spíše krátkodobě. Celkově je ekonomika v Evropě na vzestupu, a tak by se případné náznaky krizí mělo dařit zažehnat lépe než před několika lety.