ECB by měla snížit sazby co nejdříve, doporučuje expert

| redakce

William Rhodes, šéf William R. Rhodes Global Advisors, považuje (tak jako mnozí další) Evropskou centrální banku za hlavní trumf Evropy v boji s dluhovou krizí. Pro Bloomberg TV se rozhovořil také na téma sníženého hodnocení 15 velkých bank, ke kterému ve čtvrtek večer přistoupila ratingová agentura Moody's Investors Service, vše ještě před páteční schůzkou vrcholných evropských politiků.

Několik hlavních myšlenek:

  • Trhy reagují bleskově, jde o nanosekundy. Proto mají politici v Evropě složitější situaci než jejich kolegové v Latinské Americe před deseti a více lety. Analýzy kroků politiků jsou na světě během několika sekund.

  • Je potřeba větší transparentnost ve finančních transakcích, regulace ovšem vždy bude pokulhávat za trhem.

  • Evropa potřebuje politickou unii, aby byla schopna prodávat své dluhopisy. ECB musí k podpoře růstu přispět co nejdříve - snížit o 0,5 procentního bodu základní úrokovou sazbu. V pátek se již politici dohodli na podpoře ekonomiky v hodnotě 130 miliard eur.

  • Kontroly přílivu a odlivu kapitálu ekonomiky v Evropě nezachrání. Zachrání je pouze posílená důvěra.

ECB nejspíše bude muset znovu nakupovat dluhopisy PIIGS, ESM by navíc mohl pomáhat rekapitalizovat evropské banky ECB nejspíše bude muset znovu nakupovat dluhopisy PIIGS, ESM by navíc mohl pomáhat rekapitalizovat evropské banky Francouzský prezident Holande souhlasí s italským premiérem Montim v tom, že by Evropský stabilizační mechanismus ...

Ľuboš Mokráš: Řecké volby nic neřeší, Španělsko se musí modlit, aby ECB mohutně zasáhla Ľuboš Mokráš: Řecké volby nic neřeší, Španělsko se musí modlit, aby ECB mohutně zasáhla Aktuální vývoj na trzích a výhledy španělské ekonomiky v současné dluhové krizi v eurozóně komentuje ...

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama