Tržní zprávy

Evropské akciové trhy se ve čtvrtek na směru neshodly

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely smíšeně. Investory přesto potěšila většina evropských makrodat a lepší než očekávané hospodářské výsledky Deutsche Bank a Volkswagenu.

Číst dál

Boeing získal zakázku na 14 nákladních letadel od UPS

Americká zasilatelská a přepravní společnost United Parcel Service (UPS) si objednala u amerického výrobce letecké techniky Boeing 14 nákladních letadel 747-8. Firmy to ve čtvrtek uvedly ve společné tiskové zprávě. Katalogová hodnota zakázky činí asi 5,3 miliardy dolarů (131 miliard Kč).

Číst dál

Zdroj: ČTK

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, za celý týden však mírně ztratila

Pražská burza se ve čtvrtek odrazila od ztrát ze dvou předchozích seancí, když index PX zpevnil o 0,68 % na 925,46 bodu. Dařilo se bankovním titulům, výraznou ztrátu naopak zaznamenal operátor O2 Czech Republic.

Číst dál

ConocoPhillips má díky kontrole nákladů nižší ztrátu

Americká ropná společnost ConocoPhillips hospodařila ve třetím čtvrtletí se ztrátou ve výši jedné miliardy dolarů (24,7 miliardy Kč), což je proti ztrátě 1,1 miliardy USD před rokem pokles asi o 9 %. Ke zlepšení výsledků přispěly nižší výdaje, uvedla firma ve své čtvrteční zprávě.

Číst dál

Zdroj: ČTK

Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září vzrostly o 1,5 %

Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 1,5 %. Očekával se růst o 1,1 % po poklesu o 2,4 % v srpnu. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,4 % po poklesu o 0,2 % v srpnu.

Číst dál

Zdroj: Bloomberg

Odbory OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady

Odboráři OKD žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Odbory podle předsedy Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka totiž zásadně nesouhlasí s rozhodnutím představenstva o zrušení sociálního programu. Odboráři jsou silně znepokojeni i úvahami zpochybňujícími platnost kolektivní smlouvy. Uvedli to ve čtvrtek v prohlášení. Společnost OKD ale zrušení sociálního programu dosud oficiálně nepotvrdila. Domnívá se, že současné vedení není za nynější situaci zodpovědné.

Číst dál

Zdroj: ČTK

VW investuje 150 milionů eur do logistického centra na Slovensku

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy Kč) do výstavby logistického centra nedaleko své montážní továrny v Bratislavě. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámila firma. Dodala, že centrum bude otevřeno v příštím roce a bude ho provozovat externí partner.

Číst dál

Zdroj: ČTK

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v září meziměsíčně mírně klesly

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 0,1 %. Trh počítal s nulovou hodnotou po předchozím revidovaném růstu o 0,3 % (revidováno z 0 %). Po očištění o dopravu objednávky podle očekávání vzrostly o 0,2 % po srpnovém revidovaném poklesu o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku v září podle očekávání stouply o 0,3 % po předchozím poklesu o 0,1 %.

Číst dál

Zdroj: Bloomberg

USA: Žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu přibylo více, než se čekalo

V týdnu do 22. října si v USA podalo novou žádost o podporu v nezaměstnanosti 258 tisíc lidí. V předcházejícím týdnu bylo nových žádostí 261 tisíc (revidováno z 260 tisíc), experti očekávali 255 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu byl v týdnu do 15. října 2,039 milionu (odhad: 2,052 milionu, předcházející týden: 2,054 milionu).

Číst dál

Zdroj: Bloomberg

Ztrátový Twitter propustí 9 % zaměstnanců

Americká internetová společnost Twitter se rozhodla propustit 9 % zaměstnanců, tedy přibližně 350 lidí. Firma ve čtvrtek rovněž ohlásila prudké zpomalení růstu tržeb a vykázala další čtvrtletní ztrátu. Výsledky nicméně překonaly očekávání analytiků.

Číst dál

Zdroj: ČTK

Nissan se rozhodl investovat do výroby nových modelů v Británii

Japonská automobilka Nissan se rozhodla investovat do výroby nových modelu Qashqai a X-Trail ve své továrně v britském Sunderlandu. Firma to oznámila ve čtvrtek. Podle agentury Reuters toto rozhodnutí představuje první velkou investici v britském automobilovém průmyslu po odhlasování odchodu Británie z Evropské unie.

Číst dál

Zdroj: ČTK

RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Tesla Motors na 220 z 210 USD

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors ve středu večer poprvé za více než tři roky vykázal čtvrtletní zisk a generální ředitel společnosti Elon Musk navíc uvedl, že společnost by mohla být zisková také ve čtvrtém čtvrtletí. Není proto překvapením, že se akcie Tesly rázem dostaly do centra pozornosti investorů. RBC Capital jejich cílovou cenu zvýšila jako první.

Číst dál

Zdroj: MarketWatch

Čtvrtletní zisk automobilky Ford klesl o více než polovinu

Čistý zisk americké automobilky Ford Motor se ve třetím čtvrtletí propadl o 56 % na 957 milionů dolarů (23,7 miliardy Kč) kvůli nižším tržbám a nákladům na svolávání vozů. Hospodářské výsledky podniku zasáhly rovněž komplikace spojené s uvedením nového dodávkového automobilu Super Duty na trh.

Číst dál

Zdroj: Bloomberg

Qualcomm kupuje NXP za 47 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm převezme nizozemského konkurenta NXP Semiconductors. Ve čtvrtek to oznámili zástupci obou firem. Transakce by měla mít hodnotu 47 miliard dolarů (částka zahrnuje dluh) a podle agentury Reuters jde o největší fúzi v historii čipového průmyslu.

Číst dál

Zdroj: ČTK, Reuters

Expertní okénko (27. října): Britská ekonomika zatím šlape a překvapuje trh

Minuta s expertem z XTB o tom, co hýbe trhy. Tentokrát o britském ekonomickém růstu a naději pro libru.

Číst dál

Zdroj: X-Trade Brokers

Nokia vykázala čtvrtletní ztrátu, její akcie výrazně klesly

Finský dodavatel zařízení pro telekomunikační sítě Nokia ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 125 milionů eur (3,4 miliardy Kč) kvůli slabé poptávce a ostré konkurenci. Cena akcií společnosti po zveřejnění výsledků výrazně klesla.

Číst dál

Zdroj: ČTK

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 89,6 miliard Kč, o 1,8 % víc

Český pojistný trh v prvních třech čtvrtletích roku mírně rostl. Pojišťovny vybraly na pojistném 89,6 miliardy Kč, což je o 1,8 % meziročně více. Životní pojištění kleslo o 2,1 %, naopak neživotní pojištění vzrostlo o 4,2 %. ČTK to ve čtvrtek sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97% podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 1 % na 116 miliard Kč.

Číst dál

Zdroj: ČTK

Itálie: Meziměsíční mzdová inflace v září zůstala na nule

Mzdová inflace v Itálii v září zůstala na srpnové nule, meziročně stejně jako v srpnu dosáhla 0,6 %.

Číst dál

Zdroj: FXstreet.com

Britská libra po zveřejnění HDP za třetí čtvrtletí prudce posiluje

Britská ekonomika podle čtvrtečních dat o HDP za třetí kvartál rostla rychleji, než trhy očekávaly. Ukázala tak, že brexit pro ni nemusí být tak fatální, jak analytici předpovídali. Britská libra na to reagovala skokovým posílením.

Číst dál

Zdroj: Bloomberg

Ranní analytická poznámka (27. října): Tesla jede a Elon Musk uklidňuje, že firma má dostatek financí

Ve středu večer se investoři v USA dočkali překvapení u firmy, jejíž jméno je hodně skloňováno (v pozitivním i negativním slova smyslu). Tou firmou je Tesla Motors, která poprvé od roku 2013 vykázala čtvrtletní zisk.

Číst dál

Britská ekonomika ve třetím kvartále podle předběžných dat expandovala tempem 0,5 % mezikvartálně

Britská ekonomika ve třetím kvartále podle předběžných dat expandovala tempem 0,5 % mezikvartálně. Analytici očekávali 0,3% růst po předchozích +0,7 %. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,3 % po předchozích 2,1 % (odhad: 2,1 %).

Číst dál

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Itálie: Spotřebitelská důvěra v říjnu mírně klesla na 108 bodů ze 108,6 bodu v září

Italská spotřebitelská důvěra v říjnu poklesla na 108 bodů ze srpnových revidovaných 108,6 bodu (revidováno ze 108,7 bodu). Index důvěry italských podnikatelů v říjnu naopak vzrostl na 103 bodů ze zářijových 102,1 bodu (revidováno ze 101,9 bodu). Analytici přitom očekávali stagnaci na zářijové hodnotě.

Číst dál

Zdroj: Bloomberg