Likérce Stock Spirits klesly v 1. pololetí tržby na 137,7 milionu EUR, čistý zisk dosáhl 16,8 milionu EUR

| redakce

Tržby firmě klesly dle očekávání kvůli předzásobení se v Polsku v roce 2013 a kvůli oslabení koruny. Výsledky byly v souladu s odhady, na úrovni čistého zisku dokonce lepší.

Celkové tržby se snížily o 10 % na 137,7 milionu EUR. Provozní zisk před započtením mimořádných položek firmě klesl z 30,3 na 23,2 milionu EUR. Do zisku se promítly dopad zvýšení daně v Polsku (což vyvolalo předzásobení se v roce 2013) ve výši 5 milionů EUR, kurzové rozdíly a motivační program pro management. Celkový prodej klesl oproti 1H2013 o 1 milion na 6,8 milionu 9litrových balení.

Pololetní zisk EBITDA mírně překonal očekávání, když dosáhl 28,6 milionu EUR oproti odhadovaným 27,8 milionu. Zisk po zdanění vykázala firma v pololetí 16,8 milionu, dostala se tak ze ztráty 10,7 milionu ve stejném období loni. To je důsledek snížení mimořádných a finančních nákladů a restrukturalizace během IPO.

Firma vyplatí mezitímní dividendu ve výši 0,0125 EUR na akcii.

Společnost označila výsledky jako v souladu s odhady k dosažení celkových cílů pro rok 2014.

Stock Spirits - hospodářské výsledky (1H2014)
Stock Spirits - hospodářské výsledky (1H2014)

Analytici očekávali pokles tržeb kvůli předzásobení se v Polsku, kde se od ledna 2014 zvyšovala spotřební daň z alkoholu, a oslabující české koruně. Koruna ztratila 7 % od začátku roku, tržby z ČR přitom představují 20 % tržeb celé firmy.

Společnost během šesti měsíců roku pozoruje růst tržního podílu v Polsku, což je pro ni největší trh, na českém a italském trhu podíl firmy naopak mírně klesl. V Česku je důvodem ukončení distribuce whiskey v 3Q2013.

"Výsledky jsou v souladu s našimi interními odhady a umožňují nám splnit cíle pro rok 2014. To vše se podařilo navzdory nepříznivé situaci v Polsku. Tam nadále zvyšujeme svůj tržní podíl a na všech klíčových trzích jsme představili nové produkty. Těší nás, že jsme se dohodli na distribuci s Beam Sunctory v Chorvatsku. Společnost je v pozici kapitalizovat příležitosti ve střední a východní Evropě, do budoucnosti hledíme sebevědomě," uvedl šéf skupiny Chris Heath.

Společnost také uvedla, že jedná s několika akvizičními cíli ve střední a východní Evropě.

"Celkově zveřejnila skupina Stock Spirits dobré výsledky, pokud vezmeme do úvahy předzásobení v Polsku a negativní efekt oslabující koruny. Na provozní úrovni se firmě dařilo o něco více, než očekával trh. Stojíme si za svými odhady pro celý rok a doporučením 'akumulovat'," napsal analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

reklama
reklama