Gandalf z JPMorgan: Masivní "stop-loss" za stovky miliard dolarů může zničit závěr roku

| redakce

Derivátový stratég Marko Kolanovic z americké investiční banky JPMorgan Chase, kterého agentura Bloomberg nedávno pro jeho úspěšné predikce a tržní výhledy překřtila na Gandalfa, před měsícem prohlásil, že katalyzátory akciové rally již vyčpěly a nyní převažují rizika. Teď přišel Gandalf s další predikcí, v níž opět varuje. Mimo jiné i před hrozbou, o které se prakticky nemluví.

Nová predikce JPMorgan Chase, kterou Kolanovic vytvořil spolu s týmem pro dlouhodobé akciové strategie, věnuje pozornost nejen krátkodobým, ale i dlouhodobým rizikovým faktorům v USA.

"Negativní efekty vyplývající z vývoje situace na energetickém trhu budou v delším horizontu odeznívat, silný dolar však bude nadále působit a s největší pravděpodobností se promítne do snižování výhledů růstu zisků firem v příštím roce," stojí mimo jiné ve zprávě banky. Dále JPMorgan upozorňuje, že v příštím roce očekává celkově vyšší volatilitu, přičemž odhaduje, že index VIX se bude pohybovat mezi 16 a 18 body.

Letošní rok podle Kolanovice dopadne z pohledu vývoje hospodaření firem neutrálně. Pokles tržeb totiž vyvažují vyšší marže a taktéž programy zpětných odkupů akcií. "Zpětné odkupy by měly pokračovat i v příštím roce, což by mělo zvyšovat zisky firem v přepočtu na akcii. Růst marží je však podle nás již blízko vrcholu a v příštím roce by mohlo poprvé od poslední finanční krize dojít k negativnímu obratu," zní další z jeho odhadů.

Za hlavní rizika budoucího vývoje na akciových trzích Kolanovic považuje pokračování posilování dolaru a potenciálně neadekvátní politiku Fedu, tedy příliš rychlé zvyšování úrokových sazeb.

Vyšší sazby podle JPMorgan historicky přinášejí nižší, avšak ne nutně záporné výnosy z držení akcií. "V předchozích obdobích se akcie se zvyšováním sazeb vypořádávaly relativně dobře, je ale důležité, že dříve ke zvyšování sazeb docházelo v příznivějším makroekonomickém prostředí," zdůrazňuje banka. "Růst ekonomiky tempem 2,25 % (odhad ekonomů pro letošní čtvrté čtvrtletí - pozn. red.) ve srovnání s 3,4 % v předchozích obdobích není nijak oslnivý."

Predikce tržního vývoje od Marko Kolanovice (JPMorgan Chase)
Predikce tržního vývoje od Marko Kolanovice (JPMorgan Chase)Zdroj: Zero Hedge

V krátkodobém horizontu bude podle Kolanovice pro další vývoj na amerických trzích určující výsledek prosincového zasedání Fedu, který centrální banka USA oznámí příští týden ve středu.

Stratég navíc upozorňuje, že se trh výsledek zasedání Fedu dozví pouze necelých 48 hodin před tím, než dojde v pátek k expiraci opcí na index S&P 500 v hodnotě 1,1 bilionu USD, což je nejvyšší číslo za několik let.

"Opce v hodnotě 670 miliard dolarů jsou put opce, z toho opce v hodnotě 215 miliard dolarů mají stanovenou realizační cenu (strike) mezi 1 900 a 2 050 bodů. Obchodníci budou tyto opce pravděpodobně držet přes zasedání Fedu až do jejich expirace, takže v okamžiku, kdy bude banka oznamovat výsledek zasedání, budou vypadat de facto jako masivní stop-loss příkaz," uvádí Kolanovic.

Co to znamená? Pokud by došlo k proražení těchto úrovní, mohl by se propad indexu zastavit až na strike cenách kolem 1 800 bodů, odhaduje Kolanovic.

Zdroj: JPMorgan

reklama
reklama