ČEZ: Nový blok v Ledvicích pojede před Vánocemi na plný výkon

| redakce

Nový blok uhelné elektrárny ČEZ v Ledvicích na Teplicku bude už před Vánocemi pracovat na plný výkon. Novinářům to ve středu řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Investici firmy za 30 miliard korun do elektrárny, která bude v roce 2050 poslední uhelnou na severu Čech, ocenil při své návštěvě prezident Miloš Zeman. Odpoledne hlava státu ukončí třídenní pobyt v Ústeckém kraji.

Energetická skupina převezme sice oficiálně dílo na konci března, ale už teď blok podle ředitele vyrábí elektřinu a dodává ji do sítě. Plný výkon je 660 megawattů.

ČEZ původně plánoval spuštění bloku na konci roku 2012. Zpozdila se ale dodávka 139 metrů vysokého kotle. Další termín byl konec loňského roku, ale při uvádění do provozu se objevily poruchy na parní turbíně. "Jsou to takové dětské nemoci, které jsou běžné u najíždění takto složitého díla," řekl Beneš.

Uhlí do Ledvic míří ze sousedícího dolu Bílina, který patří Severočeským dolům. Plně je ovládá právě ČEZ. Vláda v říjnu prolomila ekologické limity těžby v Bílině a naopak zachovala současné limity u dolu ČSA na Mostecku. "Jsem také rád, že se podařilo prolomit alespoň částečně limity těžby, a to na Bílině, a doufejme, že toto prolomení bude časem pokračovat i v dalších oblastech," řekl při setkání se zaměstnanci elektrárny Zeman. Uvedl, že je v energetice zastáncem mixu uhelné a jaderné energetiky a není příliš nakloněn obnovitelným zdrojům. Prezident doplnil, že je také příznivce odbourání dotací pro solární zdroje, takovému kroku podle něj však brání hrozba žalob a arbitráží.

Elektrárna Ledvice byla postavena mezi Teplicemi a Bílinou na konci 60. let. Původně měla pět bloků, z toho čtyři o výkonu 110 megawattů a jeden o výkonu 200 megawattů. Vedle nového zdroje teď už bude fungovat jen jeden, který byl v roce 2007 opraven. Celkový výkon elektrárny bude 770 megawattů.

Návratnost investice do nového zdroje v Ledvicích firma rozpočítala na dobu jeho životnosti, tedy zhruba 40 let. "Bude záležet, jak se budou vyvíjet ceny na trhu," řekl ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž, který vyzdvihl vliv nového zdroje na ekologii. "Účinnost je významně vyšší, na stejné množství vyrobené elektřiny potřebuje významně méně uhlí, tudíž méně uhlí se musí spálit, znamená to tedy úsporu škodlivých emisí i emisí CO2," vysvětlil Kříž.

Teplo z elektrárny jde do Teplic, Bíliny a zásobuje nedaleké Ledvice. Nezbytnou součástí areálu jsou takzvaná ledvická dvojčata, dvě podpůrné věže vysoké přes 140 metrů. Na jedné z nich je prosklená rozhledna.

ČEZ v současné době končí také s celkovou obnovou tří bloků v elektrárně Prunéřov. Podle Kříže je investice v Ledvicích největší za posledních deset let. "Předcházející velká investice byla do jaderné elektrárny Temelín a budoucí by možná mohla být zase do jaderné elektrárny," uvedl. V cenách tepla se spuštění nového bloku v Ledvicích podle mluvčího neprojeví.

Vliv bude mít předání nového bloku na počet zaměstnanců, kteří, jak uvedl Zeman, mají průměrnou hrubou mzdu 45 000 korun. "Neznamená to propouštění, ale odchod lidí do důchodu, protože obsluha moderního zdroje vyžaduje menší počet osob," doplnil Kříž.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama