Asijské akcie vedla v úvodu týdne nahoru Čína, která se dotkla pětiletého maxima

| redakce

Asijské akcie v pondělí vedla nahoru čínská, jejíž hlavní akciový index Shanghai Composite se dotkl nejvyšší hladiny od srpna 2009 díky zprávám o možném stimulu čínské vlády. Zisky zbývajících burz však brzdily obavy z brzkého zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech a nižší ceny ropy.

Čínský Shanghai Composite připsal 2,24 % a dosáhl na nejvyšší hladinu od srpna 2009 poté, co premiér Li Kche-čchiang přes víkend uvedl, že by vláda mohla přistoupit k další podpoře ekonomiky. Na závěr každoroční parlamentní schůze vyjádřil premiér obavy o ekonomiku a zdůraznil, že Peking má nástroje i prostor na to, aby zasáhl a podpořil zpomalující růst i zaměstnanost.

Hongkongský Hang Seng mezitím posiloval o zhruba půl procenta.

Japonský Nikkei 225 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,04 % a sklouzl z patnáctiletého maxima 19 349 bodů, na něž v průběhu dne vyskočil, kvůli akciím společnosti Fanuc, které obrátily do mínusu. Akcie Fanuc byly v uplynulém týdnu přispěly nejvíce k růstu indexu přes hranici 19 tisíc bodů.

Japonské akcie (16. března 2015)
Zdroj: Google

V pondělí začíná dvoudenní zasedání japonské centrální banky, neočekává se však žádná změna jejího postoje. "Bank of Japan nejspíš zůstane na současném kurzu politiky, protože není nutné nic dělat. Fundamenty v Japonsku se konečně začínají zlepšovat, růst mezd zrychluje, podnikové investice rostou a vedení firem je stále lepší," říká Jesper Koll, šéf japonského akciového research týmu v JPMorgan.

Australský S&P/ASX 200 odepsal 0,29 % a smazal tak předchozí mnohem větší ztrátu, především díky finančnímu sektoru, který vyvažoval pokles sektoru základních materiálů.

Jihokorejský Kospi uzavřel lehce nad nulou se ziskem 0,08 % po kolísavé seanci, zatímco indický Nifty ztratil 0,4 % a spadl na více než měsíční minimum poté, co data ukázala, že velkoobchodní ceny klesly v únoru rychlejším než očekávaným tempem 2,06 %.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama