Německá průmyslová a obchodní komora zlepšila výhled ekonomiky

| redakce

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) ve čtvrtek zlepšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,8 % z dříve předpokládaných 1,3 %. Varovala však, že za příznivým vývojem ekonomiky stojí téměř výhradně mimořádné faktory, jako jsou nízké ceny ropy, slabý kurz eura a nízké úrokové sazby.

Podle šéfa komory Martina Wanslebena je proto hospodářský růst Německa "dopovaný a vypůjčený". "Mimořádné faktory ztrácejí na síle. Ceny ropy znovu rostou a euro se stabilizovalo," upozornil podle agentury Reuters Wansleben. Německé hospodářství podle něj není v základu tak konkurenceschopné, jak v současnosti vypadá.

Průzkum DIHK nicméně ukázal, že očekávání německých podniků se dál zlepšují. Německé firmy by podle průmyslové a obchodní komory v letošním roce mohly vytvořit zhruba čtvrt milionu nových pracovních míst.

Nová prognóza DIHK pro letošní hospodářský růst se shoduje s dubnovým výhledem německé vlády. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Hrubý domácí produkt Německa loni stoupl o 1,6 %, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky. V letošním prvním čtvrtletí však meziroční hospodářský růst zpomalil na 1,1 %.

V mezičtvrtletním srovnání se HDP v letošním prvním kvartálu zvýšil pouze o 0,3 % po nárůstu o 0,7 % v posledních třech měsících loňského roku. Ekonomický institut DIW ve čtvrtek předpověděl, že ve druhém čtvrtletí růst zrychlí na 0,5 %.

Ministr hospodářství Sigmar Gabriel v dubnu uvedl, že německou ekonomiku budou nadále podporovat nízké ceny ropy a slabý kurz eura. Dodal však, že Německo musí dál pracovat na zlepšování svých hospodářských vyhlídek. Země musí podle ministra více investovat do infrastruktury a hledat způsoby řešení problémů souvisejících se stárnutím populace.

Zdroj: ČTK

reklama
reklama